Turín zažil revoluční přehlídku nových technologií. Ovládané byly v ultrarychlé síti 5G

Koncem měsíce října se v Turíně uskutečnila veřejná přehlídka nastávající generace mobilní sítě 5G. Ta je chápána jako klíčový faktor v rozvoji autonomní mobility či Průmyslu 4.0. V rámci akce si tak návštěvníci mohli osahat nové technologie jako „jízdu“ se samořiditelnými vozy, létání s drony nebo ovládání průmyslových strojů.

Událost se uskutečnila poslední říjnový víkend v honosných prostorách Palazzo Madamo v Turíně a přilehlém náměstí Piazza Castello. Veřejnosti zde byly demonstrovány jízdy se samořiditelnými auty, létání s drony monitorující životní prostředí, práce s průmyslovými roboty nebo prezentace užití aplikací spadající do kategorie smart city. Všechny stroje přitom byly ovládány skrze revoluční síť 5G.

Anténa vysílače, na jejímž sestrojení se podílely Telecom Italia (TIM) a švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson, byla provizorně vybudována na náměstí Piazza Castello.

Čtěte také: JAK SAMOŘIDITELNÁ AUTA ZMĚNÍ POJIŠŤOVNICTVÍ – KDO BUDE RUČIT ZA NEHODU?

„Díky její neobvyklé rychlosti a desetinásobně nižší latentnosti než jaká je u současné mobilní sítě, měli návštěvníci příležitost zažít možnosti nové 5G sítě, která občanům a podnikům usnadní digitální život. 5G síť představuje opravdovou revoluci, jež budou brzy všichni moci otestovat,“ sdělila na adresu celosvětově připravované novinky technologická šéfka TIM Elisabetta Romano.

Město Turín patří mezi nejvýznamnější průmyslové oblasti celé Itálie a rovněž jej tedy čeká přechod na takzvaný Průmysl 4.0. Ten označuje současný trend digitalizace a s ním související automatizaci práce. Stroje v něm bude možné ovládat pomocí nových technologií při využití 5G sítě ze vzdáleného střediska, avšak s minimální časovou prodlevou. Od tohoto kroku si zastánci myšlenky slibují vysokou přesnost výroby, spolehlivost nebo bezpečnost práce.

Samotná mobilní síť s označením 5G v tom hraje velmi významnou roli. Jde o připravovaný standard, který nahradí stávající 4G. Hlavní rozdíl je v rychlosti přenosu dat, který je přibližně desetinásobný (až 20 Gbit/s) a velkou devizou je i snížená doba odezvy.

Podobné téma: REVOLUCE NA OPERAČNÍM SÁLE. DOKTOŘI CHTĚJÍ VYUŽÍVAT CHYTRÉ BRÝLE OD MICROSOFTU

Právě pro tyto vlastnosti je nový standard obecně vnímán jako klíč k rozvoji nejmodernějších komunikačních technologií v robotice a celkově v průmyslu. Neméně podstatnou roli bude 5G síť, mimo jiné, hrát i při vývoji takzvaného internetu věcí, jakož i umělé inteligence a autonomních vozidel.

První zahájení provozu sítě na světě se uskuteční v San Marinu. Ke spuštění by mělo dojít ještě v roce 2018. Následovat budou země v severoamerickém a asijském regionu. Už do konce letošního roku by měla být 5G sítí pokryta až třicítka velkých měst v USA. V Česku bude síť dostupná nejdříve v roce 2020.

Roborace zahajuje synergii s Yamahou, na vývoji autonomních systémů pracuje i Valentino Rossi