1. den předsezonních testů ve Valencii nejrychlejší Lotterer, Mercedes penalizován

Dnes poprvé vyjely všechny monoposty na trať v rámci kolektivních předsezonních testů na okruhu ve Valencii, přičemž nejrychlejším mužem dne byl André Lotterer, který rovněž stanovil traťový rekord.

Ve Valencii panovaly velmi náročné podmínky, jelikož byla trať po nočním dešti ještě vlhká. Ovšem ani po třech hodinách zcela neuschla. Zpočátku se na čele držel pilot DS Techeetahu António-Félix da Costa.

První přerušení červenými vlajkami přišlo po dvaceti minutách, když Sergio Sette Camara ztratil na výjezdu ze šesté začátky kontrolu nad svým Penske EV-4 a skončil v bariéře. Naštěstí nedošlo k žádnému dramatickému poškození a Brazilec zanedlouho zase vyrazil na trať. Po restartu vystřídalo na čele da Costu duo Mercedesu v čele s Nyckem de Vriesem.

O druhé červené vlajky se postaral Sebastien Buemi, když zůstal stát ve druhé zatáčce. Poté začali piloti zrychlovat a v první pětce docházelo neustále ke změnám. Téměř celou dobu se mezi nejrychlejšími pěti drželi Robin Frijns a Nick Cassidy, jenž dopolední část zakončil na šestém místě.

Solidní start měli také piloti Audi. Oba se drželi na předních pozicích, přičemž se Lucas di Grassi krátce objevil na první příčce. Tu však posléze ukořistil da Costa. Nicméně všem nakonec vytřel zrak Edoardo Mortara ve voze Venturi, jenž Portugalce překonal o 31 tisícin. Na třetím místě se nečekaně umístil pilot NIO Oliver Turvey. TOP5 pak uzavřeli Alex Sims se Sette Camarou.

Obrázek

Lotterer zaznamenal traťový rekord, Mercedes potrestán

Přestože i odpoledne někteří piloti neudrželi své vozy na trati, tak výletů mimo trať bylo o poznání méně. Avšak k jednomu přerušení došlo kvůli Normanu Natovi, který 15 minut před koncem prvního testovacího dne havaroval. Jelikož k restartu již nedošlo, nemohli jezdci absolvovat kvalifikační simulace.

Nejrychlejším mužem dne byl André Lotterer. Němcova průměrná rychlost byla 153,6 km/h, což je nový rekord trati. Byl tak o 5 km/h rychlejší, než vloni Maximilian Günther. Pilot BMW strávil odpoledne většinu času v garáži. Celkem odjel 32 kol. Jeho týmový kolega Jake Dennis odkroužil o dva okruhy méně, přestože jej zužovaly technické problémy.

O pozdvižení se postaral Mercedes, jelikož jak de Vries, tak i Stoffel Vandoorne dostali penalizaci 15 minut Stop & Go za to, že v měřeném kole nedodržovali limity tratě.

Kromě Denise se s technickými potížemi potýkal také Mitch Evans. Kiwi tak odpoledne odjel pouze tři kola. Část testovacího programu, tak musel přenechat svému novému týmovému kolegovi Samu Birdovi.

Ačkoliv úřadující šampioni z DS Techeetah jezdí s loňskou pohonnou jednotkou, tak rychlost neztratili a umístili se na  druhém a třetím místě. Vergne na Lotterera ztratil 68 tisícin a třetí da Costa jednu desetinu. Mortara, který byl dopoledne nejrychlejší nakonec skončil až na předposledním místě. Nicméně nutno podotknout, že prvního Lotterera dělilo od 19. Camary devět desetin.

Obrázek