Aerolinky testují autonomní kolečková křesla. Cílem je vozit lidi po terminálu

Firma Whill přináší nové netradiční řešení v osobní dopravě. Momentálně pracuje na kolečkovém křesle, které má usnadnit přesun po letištním terminálu.

Autonomie proniká do všech oblastí a vytváří dosud nepředstavitelné “zlepšováky”. Jednou z takových věcí je nyní japonské kolečkové křeslo Whill, které je vybavené stereokamerami a dalšími senzory, které ve spolupráci s palubním počítačem. To má za cíl člověka dovézt na určité místo. Všechno se dá ovládat přes aplikaci, takže nehrozí, že vás křeslo dopraví na jiné místo.

Whill není určen je pro staré lidi, ale i pro každého, kdo má těžký kufr. Cestování skrze terminál je často zdlouhavé a zbytečně únavné. Japonci věří, že takové “vozíčky” mohou být budoucností osobní dopravy nejen na letišti.

Aktuálně je Whill v testovacím provozu od British Airlines přímo na letišti JFK, předtím se zkoušel v rodném Japonsku. Rychlost je v průměru 8 kilometrů za hodinu, takže je pohyb autonomního stroje bezpečný na hustý letištní provoz. Dojezd na jedno nabití je přibližně 10 až 20 kilometrů.