Alpine A290_β se odhaluje jako hot hatch

Renault 5 Alpine, představený v roce 1976, byl jedním z prvních hot hatchbacků, protože se začal prodávat ještě před Volkswagenem Golf GTI. Vzhledem k tomu, že R5 bude vzkříšeno jako elektromobil, má smysl pouze oživit také výkonnostní derivát. Seznamte se s A290_β, oficiální ukázkou následného sériového modelu, který přijde v roce 2024. Silniční vůz bude vyrábět skupina Renault ve svém závodě v Douai na platformě CMF-B EV.

Vzhledem k tomu, že se jedná o koncept, měl Alpine naprostou svobodu jít s A290_β do extrému. Je založen na konceptu Renault 5 představeném na začátku roku 2021, ale doveden do extrému, aby zdůraznil jeho sportovní stránku. Je vyveden v bílé barvě, s níž kontrastuje částečně černá kapota a střecha, zatímco spodní část karoserie má kované karbonové povrchy s modrými částmi.

Přestože je Alpine A290_β dlouhý pouhých 4,05 metru, jezdí na velkých 20palcových kolech s neobvyklým designem, který má uprostřed čtvercový řez. Slitiny centerlock hrdě nesoucí francouzskou vlajku jsou obaleny pneumatikami vyvinutými společností Michelin, která pryž dodá i pro sériový model pro příští rok. Je samozřejmé, že konečná verze nebude vypadat tak radikálně, ale měla by dát Abarth 500e pořádně zabrat.

V koncepční podobě je elektrický hot hatch široký 1,85 metru a vysoký 1,48 metru. Má třímístný interiér ve stylu McLarenu F1 s řidičem sedícím uprostřed, mírně před dvěma pasažéry zakuklenými sedadly z uhlíkových vláken. Design palubní desky ve tvaru šípu je odvozen od přídě vozu Formule 1. Minimalistický interiér má hranatý volant inspirovaný letošními závodními vozy LMP2 A470 a F1 A523.

Alpine neříká podrobnosti o výkonu, ale zmiňuje výhody A290_β z vektorování točivého momentu a zadní víceprvkové zavěšení. Poslední jmenovaný byl již potvrzen pro běžný Renault 5, takže bude standardem i u sportovní varianty.

Po A290_β, který přijde příští rok, bude brzy následovat crossover GT-X Over a elektrická náhrada A110 vyvinutá ve spolupráci s Lotusem.