Antonio Giovinazzi bude závodit pro tým Penske

Antonio Giovinazzi sbíral úspěchy v motokárách, proto se není čemu divit, že zamířil do monopostů. V těch si ale Ital vedl znamenitě, protože hned při své premiéře v „single seateru“ vyhrál čínskou sérii Formula Pilota China.

Poté si „Giovi“ vyzkoušel snad všechny šampionáty, kde se jezdilo s monoposty. Evropská nebo britská formule 3 tak nevyjímaje. V té nejvyšší – evropské, si dokonce připsal v roce 2015 celkové druhé místo s týmem Carlin.

Nebyly to ale jen formule. Málo známým faktem je, že si Antonio vyzkoušel i DTM, kde nahradil pro jeden víkend Tima Scheidera, nebo jeho starty v asijské a evropské Le Mans.

Ve své jediné sezoně v GP2 (dnešní formule 2) málem získal titul, ale v rámci posledního víkendu na okruhu Yas Marina, ho překonal Pierre Gasly. I když ještě v té době Giovinazzi nebyl juniorem žádného týmu ve formuli 1, tak během zimní přestávky byl oznámený jako rezervní jezdec Sauberu.

Ital ale nečekaně naskočil do prvních dvou závodů roku 2017 místo Pascala Wehrleina, který byl zraněný po nehodě na Race of Champions. Dvanácté místo při debutu v Austrálii nechalo zdvižená obočí, protože Sauber rozhodně neměl konkurenceschopné auto. Přesto další závodní příležitost dlouho nepřišla, a zdálo se, že Antonio bude závodit zbytek kariéry s vozy GT3.

Italský jezdec byl ale stále součástí Ferrari, a tak po několika pátečních trénincích u týmu Haas, ale především u Alfy Romeo (resp. Sauberu), podepsal pro rok 2019 jako závodní jezdec týmu po boku Kimi Raikkonena.

Pro Giovinazziho to ale byly tři těžké sezony. Tým nebyl konkurenceschopný, proto ani jeho kolega, šampion z roku 2007, nedokázal příliš vymyslet. Ital si tak připsal jako svůj nejlepší výsledek ve formuli 1 páté místo z GP Brazílie 2019.

V letošním roce to je zatím pouhý bod z Monte Carla, ale jako jeden z mála se může Ital pyšnit tím, že dokončil všechny závody. Jeho budoucnost ale už nebude ve formuli 1. Alfa Romeo se rozhodla neprodloužit Antoniovi smlouvu. Angažmá našel alespoň ve formuli E, kde bude závodit pro tým Penske.