Audi představuje sestavu na elektrický Dakar: Ekström, Peterhansel a Sainz

Audi je prvním výrobcem automobilů, který bojuje o celkové vítězství na slavné rally Dakar s elektrifikovaným hnacím ústrojím, čímž také ohlašuje energetickou revoluci. Audi Sport uspělo při náboru tří slavných závodníků.

Mattias Ekström / Emil Bergkvist, Stéphane Peterhansel / Edouard Boulanger a Carlos Sainz / Lucas Cruz, budou od 2. do 14. ledna 2022 bojovat s Audi na nejtěžší rally na světě.

„Je to tým snů“, říká Julius Seebach, výkonný ředitel společnosti Audi Sport GmbH a člověk odpovědný za motoristický sport. „Stéphane je nejúspěšnějším jezdcem Dakaru všech dob. Carlos je několikanásobným vítězem Dakaru a mistrem světa v rally. S Mattiasem jsme již v minulosti slavili mnoho úspěchů Audi. Je jedním z nejuniverzálnějších řidičů na světě. Kromě velké rychlosti přidávají do našeho týmu extrémní dávku odbornosti a motivace. Totéž platí pro jejich spolujezdce, kteří hrají na Rallye Dakar stále důležitější roli.”

„Nakonec jsou na Rally Dakar rozdílem jezdci a spolujezdci,” říká Andreas Roos, který je odpovědný za závazky továrního motoristického sportu ve společnosti Audi Sport. „Skutečnost, že budeme mít tři týmy jezdců na nejvyšší úrovni, nám dává sebejistotu. Za tímto bodem můžeme zaškrtnout. Nyní je na nás, abychom dokončili vývoj našeho inovativního automobilu a v lednu zahájili energetickou revoluci v cross-country rally.“

Mattias Ekström strávil téměř celou svou kariéru pod hlavičkou čtyř kruhů, zejména v DTM, kde získal dvakrát titul s Audi v letech 2004 a 2007. Švéd zdůraznil svou všestrannost vítězstvím v mistrovství světa v rallycrossu v roce 2016. V roce 2021 soutěží v nové elektrické sérii Extreme E. Začátkem tohoto roku debutoval také na Rallye Dakar.

„Dakar bude určitě jedním z nejzajímavějších dobrodružství mé kariéry,” říká Ekström. „Dokázat zvládnout tento vzrušující projekt společně s týmem, se kterým jsem slavil své největší úspěchy, je fantastické. I když mi bude letos 43 let, ve srovnání s Carlosem a Stéphanem se cítím jako junior. V tomto sportu potřebujete spoustu zkušeností ve všech oblastech. Stále se musím hodně učit, ale opravdu se těším.“