Autonomní bojoví roboti by se měli zakázat, tvrdí insider

Bývalá vysoce postavená softwarová inženýrka Googlu Laura Nolanová varuje, že nová generace autonomních zbraní, bojových robotů, by mohla nedopatřením odstartovat válku. Nolanová na svou funkci rezignovala v loňském roce poté, co měla začít pracovat na zlepšení vojenských dronů armády Spojených států.

Jak však upozorňuje web britského deníku The Guardian, neexistují žádné náznaky toho, že by Google pracoval na vývoji autonomních zbraňových systémů. Mezivládní panel Organizace spojených národů totiž v srpnu zjistil, že se Google straní toho, aby se jeho umělá inteligence využívala ve zbraňových systémech. Inženýrka je obecně toho názoru, že by se měli zakázat autonomní bojoví roboti s umělou inteligencí. Jinými slovy: jakýkoli robot, který by bojoval, aniž by ho na dálku řídil člověk, by se měl podle Nolanové zakázat mezinárodní úmluvou, stejně jako chemické zbraně. A dodává, že bojoví roboti mají potenciál udělat „hrozné věci, na něž původně nebyli naprogramováni“.

„Šance, že se stane neštěstí, je úměrná tomu, kolik bude takových strojů v jednu chvíli na jednom místě. Mohou způsobit zvěrstva a ilegální zabití, i podle válečných zákonů, a to zvláště za situace, kdy budou vysazeny stovky či tisíce těchto strojů,“ říká Nolan, která se zapojila do kampaně Stop Killer Robots. Jak dále popisuje, kvůli tomu, že se roboti zachovají nečekaně, může dojít k velkým neštěstím. „Proto by měly být jakékoli pokročilé zbraňové systémy pod smysluplnou lidskou kontrolou. Jinak by se měly zakázat, protože jsou až příliš nevyzpytatelné a nebezpečné,“ varuje Nolanová.