Autonomní kamion Volvo už zvládne přepravu z místa na místo

Skupina Volvo vyvinula koncept autonomního trucku, který dokáže převézt přepravní kontejnery z jednoho bodu do druhého. K tomu však potřebuje však částečně uzavřené oblasti nebo vyhrazené pruhy na dálnicích.


Kamion švédské společnosti v této fázi vývoje již může fungovat zcela samostatně bez manuálního dohledu. Tuto funkci zajišťuje kombinace satelitní navigace GPS spolu s jednotkou LIDAR. V druhém případě se tedy jedná o zařízení, které měří vzdálenosti od objektů a čte okolní prostředí. To ostatně kamionu umožňuje pohybovat se mezi pohyblivými překážkami už v momentě, kdy palubní systém vyhodnocuje nasbíraná data.

Technologie samotná dokáže optimalizovat svůj pohyb v závislosti na trase, bezpečnosti provozu nebo spotřebě paliva. Skrze cloudové uložiště je kamion schopen komunikovat s lidmi, jinými vozidly nebo logistickými partnery z jakéhokoli místa.

Čtěte také: TESLA PŘEDSTAVILA SVÉ NOVINKY. NEJRYCHLEJŠÍ ELEKTRICKÝ VŮZ I PRVNÍ KAMION

Současný koncept Volva je výsledkem investic do vývoje autonomních systémů v horizontu několika minulých let a představuje pouze řešení s aplikací v omezených prostorech, jako jsou třeba přístavy, doly a lomy.

„Přestože je tato technologie možná roky vzdálená produkční výrobě, zcela nepochybně ovlivní naše budoucí nabídky a má v budoucnu potenciál rozvíjet inteligentní řešení pro společnosti. Nezáleží na tom, jaký typ řešení vyvineme, bezpečnost je naším primárním zájmem a to se týká všech našich projektů s autonomním pohonem,“ uvádí Martin Lundstedt, prezident a CEO společnosti Volvo Group.