Bentley do roku 2030 přestane vyrábět klasické vozy a přejde čistě na elektrické

Bentley, výrobce luxusních automobilů, přestane do roku 2030 vyrábět automobily na fosilní paliva a chce být současně zcela uhlíkově neutrální, v jednom z nejambicióznějších plánů kteréhokoli britského výrobce automobilů při přechodu na elektrická vozidla.

Automobilka do šesti let přestane vyrábět automobily s tradičními spalovacími motory, místo toho bude vyrábět hybridy a poté v roce 2025 své první bateriové elektromobily. Do roku 2030 bude prodávat pouze čistě bateriová elektrická vozidla s nulovými emisemi uhlíku.

Rychlý přechod bude znamenat, že společnost proslulá obrovskými 12válcovými zážehovými motory s vysokými emisemi oxidu uhličitého si klade za cíl stát se jedním z předních šampiónů ekologické udržitelnosti ve Velké Británii.

Továrna společnosti Bentley v Crewe je jedinou významnou továrnou ve Velké Británii, která se zavázala vyrábět výhradně elektromobily v tak krátkém časovém horizontu, kromě svého konkurenta Jaguar Land Rover v závodě Jaguar Castle Bromwich.

Slib společnosti Bentley, že bude „end-to-end uhlíkově neutrální organizací“ bez použití uhlíkové kompenzace, je odvážný, protože baterie elektrických automobilů vyžadují značné množství energie. Mluvčí uvedl, že společnost a její největší dodavatelé budou muset přijít na to, jak dosáhnout takového cíle.