Bird nabádá: Postavte ve Valencii pro zatraktivnění bariéry

Ačkoliv jezdci znají trať ve Valencii velmi dobře díky tomu, že se tam každoročně pořádají předsezonní testy, tak co se týká plnohodnotného závodění, se bude jednat o premiéru. Sam Bird nabádá, aby byly pro zatraktivnění závodu přidány bariéry.

V dubnu mistrovství elektrických monopostů poprvé zavítá na okruh Ricarda Torma ve Valencii. Přestože ještě není známá konfigurace trati pro závod, tak jedním z témat, která se projednávají, jsou traťové limity.

Většina tratí jsou městské okruhy, které ohraničují bariéry. Jenže stejně jako v Mexiku se i ve Španělsku bude závodit na permanentním okruhu, na kterém jsou velké únikové zóny. Zkušenosti s tvrdým trestem za vyjetí mimo trať v Mexiku má Pascal Wehrlein, který v roce 2019 krátce před cílem střihnul šikanu a přišel kvůli tomu o druhé místo.

Problémy s dodržováním limitů trati se objevovaly i během předsezonních testů. Když pilot dráhu opustil, dostal varování černobílou vlajkou a jeho čas byl smazán. Kuriózní trest obdrželo duo Mercedesu. Za opakované opuštění dráhy bylo Stoffelu Vandoornovi a Nycku de Vriesovi připočteno celkem 15 minut.

Aby se podobným situacím předešlo, navrhuje nováček v Jaguaru Sam Bird, aby se postavily bariéry: “Upřímně bych byl nejradši, když by postavily bariéry. Pak bychom všichni traťové limity dodržovali.

Bylo by to zajímavé. V posledních třech, čtyřech letech jsme viděli v předsezonních testech, že (kontrola nad dodržováním traťových limitů) sice nemusela být nutně ztrátou času, ale už jsme se tomu blížili. Vím, že se minulý rok snažili limity trati prosadit, ale přesto si z nich lidé dělali srandu,” připomíná závodník, jehož slova cituje portál e-formel.de.

S jeho názorem se ztotožňuje i novopečený zástupce šéfky Venturi Susie Wolffové, Jerome d’Ambrosio. “Musí se upravit, aby více odpovídala trati formule E. Tak bude okruh zajímavější pro vozy formule E a naše mistrovství.”

D’Ambrosio: Ze závodníka zástupcem šéfky Venturi

“Valencie není úplně nejlehčí. Tato trať je možná nejnáročnější, když se jedná o to, aby měla DNA formule E. Není to ideální, ale děláme všechno pro to udělat co nejlepší kalendář. S několika změnami by to mohlo fungovat. Musíme se ujistit, že budou zahrnuty všechny elementy,” uzavřel Belgičan.