BMW: Přestaneme vyrábět vozidla na fosilní paliva až o ně nebude zájem

BMW představilo i4, nejnovější přírůstek do své řady elektromobilů. A zatímco luxusní automobilka plánuje do své řady přidat další elektrická vozidla, dala jasně najevo, že v dohledné budoucnosti bude stále vyrábět automobily se spalovacími motory.

Předseda BMW Oliver Zipse na online tiskové konferenci uvedl, že společnost bude i nadále vyvíjet, vyrábět a prodávat automobily se spalovacími motory, včetně hybridních pohonů.

„Pokud na našich 140 trzích nebudou žádní zákazníci (pro vozidla se spalovacími motory), přestaneme je vyrábět. Jsme více flexibilní, než si lidé myslí,“ řekl.

Jedná se tak o dost odlišný názor oproti konkurenčním automobilkám. Přestože se společnost General Motors pevně nezavázala, uvedla, že plánuje do roku 2035 prodávat pouze vozidla s nulovými emisemi. Volvo nedávno oznámilo, že se do roku 2030 stane značkou plně elektrických automobilů. BMW však neuvádí žádný časový harmonogram, kdy a zda se stane čistě elektrickou automobilkou.

Ale v určitém okamžiku už nemusí být na výběr. Některé země a státy uvedly, že plánují v blízké budoucnosti zakázat prodej automobilů se spalovacím motorem. Velká Británie a americký stát Kalifornie navrhly zákaz prodeje vozidel s vnitřním spalováním, včetně hybridních, do roku 2035. Norsko chce, aby všechny nové osobní automobily a dodávky dodávané v této zemi byly do roku 2025 bez emisí.

Strategií BMW již dlouhou dobu je udržovat flexibilitu ve svém inženýrství, když vyvíjí nová vozidla, aby se její továrny mohly rychle a snadno přesouvat z výroby čistě spalovacích automobilů k výrobě plug-in hybridů nebo elektromobilů, jak se mění poptávka na trhu. Základní technické architektury pro vozidla BMW jsou navrženy tak, aby jim usnadňovaly výrobu s elektrickým, hybridním nebo čistě spalovacím motorem.