ČEZ pomůže vybudovat síť rychlonabíječek pro východní Evropu

Je to jako začarovaný kruh. Východ Evropy bojuje s nedostatkem nabíjecích stanic pro elektromobily. Na druhou stranu statistiky dokazují, že o elektricky poháněná vozidla příliš mnoho lidí nestojí. K řešení se zavázal český ČEZ, který v regionu vybuduje síť rychlonabíjecích stanic.

Dosud největší síť rychlonabíjecích stanic ve Východní Evropě je v soukromých rukách společnosti GreenWay. Ta dohromady v Polsku a na Slovensku provozuje 112 chargerů.

Dle požadavků EU mají členské země snížit 35 procent emisního zatížení z dopravy už do roku 2030. Přesvědčit občany k nákupu vozidel s alternativním pohonem nepůjde bez sítě nabíjecích stanic.

Na území ČR se nejvíce angažuje Skupina ČEZ. Kvůli zřízení nabíjecích míst se na energetickou společnost obrací i jiné země v čele s Maďarskem. ČEZ v příštím desetiletí investuje do této oblasti více jak miliardu korun a vedle Maďarska své stanice vybuduje i v Polsku, Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku.

Čtěte také: ŠKODA V PRAZE ZAHAJUJE PROVOZ POJÍZDNÝCH DOBÍJECÍCH STANIC PRO ELEKTROMOBILY

S výstavbou plánuje ČEZ začít v Česku, přičemž podle vlastních odhadů se do roku 2020 bude na našich silnicích pohybovat něco kolem 10 tisíc elektromobilů. O deset let později už by to mělo být 250 tisíc. Do konce příštího roku proto plánuje posílit počet dobíjecích míst o více jak 150.

Rychlonabíjecí stanice ČEZ nabízí 50 kW přípojky se standardy CHAdeMO a CSS. Očekává se, že na spolufinancování projektu se budou podílet jednotlivé země. ČEZ se rovněž ohlíží po akvizicích, které by pomohly s růstem a celý proces urychlily.

“Logicky se podíváme do zemí, kde již působíme,” řekl Tomáš Chmelík, vedoucí oddělení čistých technologií ČEZ. “Vytvářet sítě se společnosti snaží dlouhodobě a očekávám, že v následujících pěti letech se trh upevní.”

Nový Leaf Nismo RC je výstavní kus. A tak to i zůstane

Napsat komentář