De Silvestro o svém vzoru Michaelu Schumacherovi: Chtěla jsem dosáhnout toho, čeho dosáhl on

Simona de Silvestro jako první v historii Porsche Motorsport plní funkci náhradní jezdkyně továrního týmu. Závodění ji táhlo již od útlého věku, avšak první motokáru dostala až v sedmi letech. Ve formuli E se pohybuje již od debutové sezony 2014/15. Ohromil ji především extrémně rychlý vývoj vozů.

Švýcarka se poprvé posadila do motoráky ve čtyřech letech, nicméně kvůli malému vzrůstu nedosáhla na pedály. Brečela tak dlouho, až ji její otec slíbil, že až bude dostatečně velká, motokáru ji koupí. Svůj slib splnil, když ji bylo sedm. Avšak už od malička seděla před televizí a beze slov hltala závody královny motorsportu. “Jako dítě jsem byla ticho, když v televizi běžela formule 1. Závodnický gen jsem v sobě měla už brzo,” vzpomíná.

Ve světě motorsportu je stále relativně málo zástupkyň něžného pohlaví, které dokáží konkurovat mužům, nebo jim byla dána možnost, se mezi muži ukázat. S tímto nemá de Silvestro zhola žádný problém.

“Jsem žena, ale v první řadě vidím jako závodnice, která se snaží odvést v autě dobrou práci. Je to tak: Všichni nosíme helmu, a na konci vyhraje ten, který si to zaslouží a vyslouží si pochvalu.”

32letá rodačka z Thunu má v motorsportu bohatou historii. Vyzkoušela si zámořskou sérii Indy Car, australský šampionát SuperCars či elektrickou formuli.

“Když jsem dostala šanci, využila jsem ji. A nikdy se nevzdala,” odpověděla na otázku v podcastu týmu z Zuffenhausenu “Inside E”, v čem tkví jádro jejího úspěchu.

Kvality bez pochyby má, jinak by nedostala možnost startovat v letech 2010-2015 v legendárním Indy 500.

Jejím sportovním vzorem je legendární sedminásobný mistr světa Michael Schumacher: “Byla jsem vždy jeho velkým fanouškem. Chtěla jsem dosáhnout toho, čeho dosáhl on. To mě popohánělo.”

Ve formuli E není de Silversto žádným nováčkem. Sérii zná velmi dobře od jejího zrodu. V první sezoně debutovala v ePrix Londýna 2015 u týmu Andretti, který ji pro další sezonu nabídl stálou sedačku. Jejím maximem byla dvě devátá místa v Long Beach a Berlíně.

“Je ohromující, jak rychle vývoj postoupil, jak jsou auta stále rychlejší a efektivnější. A je skvělé, že přispíváme tomu, jak se bude mobilita v naší společnosti vyvíjet v dalších deseti, patnácti letech,” nechala se slyšet de Silversto, jejíž slova přinesl portál e-formel.de.

Momentálně je již druhým rokem rezervní pilotkou německého továrního týmu Porsche. “Byl to opravdu pěkný pocit být zase s týmem. Všichni jsou motivovaní, navzájem se povzbuzují a mají jen jeden cíl: vyhrávat závody. Je to jako jedna velká rodina, a jsem hrdá, že toho mohu být součástí.”

A jaké má cíle s Porsche? Doufám, že společně vyhrajeme závody a jednoho dne budeme startovat v Le Mans. Občas se cítím jako malé dítě, které má velké oči a těší se na to, co budoucnost přinese.”