De Vries titul ve formuli E už neobhájí

Úřadující šampion Formule E Nyck de Vries už pravděpodobně letos titul nezíská. De Vries má za sebou sezónu na horské dráze, vyhrál zahajovací závod sezóny Diriyah, poté ale nasbíral pouhých 12 bodů z následujících šesti závodů.

Teprve potřetí v sezóně se mu nepodařilo probojovat do kvalifikačních duelů a na úvodní závod v Jakartě obsadil deváté místo.

De Vries byl nalepený na svého kolegu Stoffela Vandoorna, který je v čele šampionátu, předtím, než ho střetnutí s Lucasem di Grassi z Venturiho stálo několik míst.

Při pokusu o návrat měl druhou kolizi závodu s Andrem Lottererem z Porsche – za což dostal Lotterer pětisekundovou penalizaci – a tento kontakt se ukázal jako konečný, protože mu propíchla levou zadní pneumatiku.

„V kvalifikaci trochu bojoval se svým tempem obecně a prostě se mu nepodařilo dát dohromady kolo, jak víme, že to Nyck umí,” řekl manažer týmu Mercedes EQ Gary Paffett.

„Začal závod dobře a byl těsně za Stoffelem, ale pak se dal dohromady s Lucasem, ztratil další dvě nebo tři místa a ztratil tam nějaký čas. Takže se pak probojovával zpátky, tempo bylo dobré, předjel druhé ze dvou Porsche, kterých se lehce dotkl a Nyck dostal defekt levého zadního kola od přední části Porsche.

Velká smůla, protože na těchto autech je velmi málo ostrých věcí, které by propíchly pneumatiku.

Reálně, kdyby dokázal pokračovat, skončil by v první osmičce, možná v první šestce, pokud by se dokázal propracovat vpřed, protože závodní tempo od něj bylo dobré [stejně jako jeho týmový kolega Vandoorne, který skončil pátý.”

V Monaku de Vries ztratil čas, když se zapletl s Robinem Frijnsem, a nakonec skončil 10., zatímco jeho týmový kolega Vandoorne si dojel pro vítězství.

„Ano, měl několik incidentů, možná několik, kdy byl příliš agresivní,” dodal Paffett.

„Ale na druhou stranu měl podobný počet incidentů, kdy měl opravdu trochu smůlu a ne vlastní vinou nakonec ztratil místa nebo skončil. Potřebuje jen trochu více štěstí na své straně a najít trochu formy v kvalifikaci. Může vyhrát závod, jak jsme viděli s dominantním představením, které měl v Berlíně.”

V jezdeckém šampionátu chybí de Vriesovi na Vandoorna 56 bodů, zbývá sedm závodů.