Do roku 2027 má být výroba elektromobilů levnější než výroba běžných vozů

Výroba elektrických a dodávkových automobilů bude do roku 2027 levnější než u konvenčních vozidel na fosilní paliva a přísnější předpisy o emisích by je mohly postavit na “pole position”, aby v polovině příštího desetiletí dominovaly ve všech prodejích nových automobilů. Podle předpovědí agentury BloombergNEF bude do roku 2026 výroba větších vozidel, jako jsou elektrické sedany a SUV, stejně levná jako u benzinových a naftových modelů, přičemž následující rok dosáhnou prahové hodnoty malé vozy.

Elektrická vozidla dosahující cenové parity se spalovacím motorem jsou považována za klíčový milník v přechodu světa od spalování fosilních paliv. Pojištění elektromobilů ve Velké Británii je o zhruba 1200 korun menší než u benzinových nebo naftových vozidel. BloombergNEF zjistil, že klesající náklady na výrobu baterií pro elektrická vozidla v kombinaci s vyhrazenými výrobními linkami v závodech zlevní nákup během příštích šesti let než u konvenčních automobilů, a to ještě před vládními dotacemi.

Časový plán zprávy o paritě nákladů je konzervativnější než u jiných předpovědí, včetně prognózy investiční banky UBS, která odhaduje, že výroba elektromobilů bude do roku 2024 cenově stejná. Každopádně se však shodují, že náklady na nové baterie budou v příštích letech nadále klesat.