Eagle.One – prvním autonomní antidronový systém na světě

Šéf multirobotické skupiny při Elektrotechnické fakultě ČVUT Martin Saska je spoluzakladatelem projektu Eagle.One, který stojí za prvním autonomním antidronovým systémem na světě. Ten je schopný bez lidského zásahu dronem odchytit jiný dron, jenž například nemá k pohybu na daném místě potřebná povolení. Kromě zřejmých příkladů užití, jako třeba v okolí letišť, elektráren nebo věznic (kam se pomocí dronů běžně dostávají drogy), se Eagle.One hodí i na citlivější záležitosti.

„Náš investor v Eagle.One je poměrně bohatý člověk a moc dobře ví, jak důležité je chránit si soukromí. Dnešní paparazzi už nemusí nikde stát na štaflích, ale stačí jim průměrný dron, kterým z velké vzdálenosti pořídí snímky vašeho pozemku a všeho, co se tam odehrává. My se o to umíme postarat a osobně tam cítím největší byznysový potenciál,“ vysvětluje pro Forbes Saska. Podobných poptávek prý eviduje celou řadu, a jedinou starostí tak zůstává, že do své skupiny nestíhá nabírat lidi. Tým se momentálně skládá z 15 vědců ČVUT a asi 25 studentů.

Financování obdobné skupiny, která už do vývoje dala desítky milionů korun, funguje nezávisle na škole a zajišťují ho jednak právě soukromé, národní či evropské projekty, ale také úspěšná účast v různých soutěžích. Saskův tým byl před dvěma lety na soutěži dronů v Abú Dhabi, kde vyhrál jednu z velkých cen. „Odnesli jsme si v přepočtu šest milionů korun a většinu rozdělili mezi členy doktorandy, kteří díky tomu měli asi největší stipendium v historii Česka, kdy dostávali okolo 70 tisíc korun měsíčně,“ pochvaluje si Saska.