Einride získává 500 milionů dolarů na financování podnikání s autonomními nákladními vozy

Švédská nákladní technologická společnost Einride oznámila, že zajistila financování ve výši 500 milionů dolarů, což by jí mělo pomoci uvést na trh svůj aktualizovaný samořídící elektrický nákladní vůz jako součást svého ekosystému nákladní mobility.

Financování, které zahrnuje dluhovou facilitu ve výši 300 milionů USD a kapitálový příspěvek Series C ve výši 200 milionů USD, je podle Einride dosud největším aktivem podporovaným zařízením v oblasti těžké elektrické dopravy.

Dluhovou facilitu vedla společnost Barclays Europe, zatímco do kola akciového financování patřili mimo jiné investoři jako švédský penzijní fond AMF, EQT Ventures, Northzone, Polar Structure, Norrsken VC a Temasek. Příspěvek do vlastního kapitálu zahrnuje konvertibilní úpis ve výši 90 milionů USD získaný začátkem tohoto roku.

Einride říká, že tato investice poskytne transformační financování pro její flotilu elektrických vozidel po celém světě, protože představuje další krok ve financování nového vývoje a nasazení napříč jejími autonomními a digitálními nabídkami. Peníze také pomohou společnosti Einride rozšířit svou nabídku na nové trhy a klienty a vyvinout ekosystém autonomní a elektrické nákladní dopravy.

V posledních 12 měsících oznámila společnost Einride expanzi do několika evropských zemí, včetně Německa, Belgie, Nizozemska, Lucemburska a Norska, a také zavedla operace pro řadu nových klientů včetně Electrolux, GE Appliances a Bridgestone.

V říjnu 2022 společnost Einride úspěšně dokončila pilotáž na americké veřejné silnici se svým autonomním vozidlem a stala se první společností, která k tomu získala povolení pro vozidlo bez bezpečnostního řidiče na palubě.

Minulý měsíc startup představil druhou iteraci svého prototypu autonomního nákladního vozu, Gen 2 Rigid Large. Vozidlo nabízí větší nákladový prostor než pod Gen 1, aktualizovanou optiku snímačů, aktualizovanou maximální rychlost a možnosti nočního vidění.

Rozhraní používané k dálkovému ovládání – Remote Interface – bylo také upgradováno. Einride očekává, že zahájí nasazení Gen 2 u zákazníků od roku 2023. Stejně jako u Gen 1 nemá Gen 2 Rigid Large žádnou kabinu ani místo k sezení pro lidského řidiče. Může být ovládán na dálku lidským operátorem pomocí joysticku a dalších ovládacích prvků, zatímco sedí u stolu a dívá se na velké obrazovky zobrazující živé video přenosy z kamer kamionu.