Elon Musk zase odkládá zcela autonomní Teslu

V roce 2015 miliardář a generální ředitel Tesly, Elon Musk, hodil rukavici: Do roku 2018 by s vozy Tesly řídily samy – takzvaná „plná autonomie“.

„Můj odhad, kdy budeme mít plnou autonomii, jsou přibližně tři roky,” řekl Musk v roce 2015.

V roce 2022 stále dává stejný slib. „Můj osobní odhad je, že letos dosáhneme plného samočinného řízení,” řekl Musk 26. ledna během firemního rozhovoru,

Byl to příslib, který v té či oné podobě vychází z Muskových úst už řadu let.

„Budeme schopni udělat demonstrační průvodce plné autonomie celou cestu z LA do New Yorku…z domova v LA až po Times Square v New Yorku. A pak necháme auto jet a zaparkovat samostatně,” řekl Musk v 2016.

Do roku 2019, rok po původně slibovaném spuštění, se nároky staly grandióznějšími.

„Letos vás auto najde na parkovišti, vyzvedne vás, doveze vás až do cíle bez vašeho zásahu,“ řekl Musk v roce 2019. „Řekl bych, že jsem si jistý, že to není s otazníkem.“

Podobně Musk opakovaně slíbil, že plně autonomní Tesly zahájí novou éru „robo-taxíků“ – flotilu Tesl s vlastním pohonem, které přepravují cestující sem a tam, aniž by potřebovali řidiče.

„Příští rok budeme mít na cestách určitě přes 1 milion robo-taxi,” řekl generální ředitel Tesly miliardář Elon Musk v roce 2019. Ještě jednou o tom mluvil na nejnovějším výdělku společnosti a slíbil investorům, že případné zisky z programu taxi budou obrovské.

Software Tesly s vlastním řízením čelil v posledních letech velkým neúspěchům, protože řidiči hlásili havárie při používání této technologie, a nedávné zavedení prototypového softwaru Full-Self Driving již bylo obviňováno z nejméně jedné havárie.

„Auto vjelo do špatného pruhu a v pruhu vedle mého pruhu mě srazil jiný řidič,” uvedl majitel Modelu Y z roku 2021 ve stížnosti podané u Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu.

Ještě horší je, že když se řidič pokusil opravit chybu v reálném čase, řekli, že je auto předjelo, “vytvořilo nebezpečný manévr a ohrozilo všechny zúčastněné.”