ePrix Jakarty na spadnutí. Hrozí bojkot

Letos v červnu se má konat premiérová ePrix v hlavním městě Indonésie, Jakartě. Nicméně v posledních letech jí již několikrát zasáhly záplavy. Živelná pohroma obyvatele Jakarty postihla i na nový rok, přičemž o život přišlo 21 lidí a desítky tisíc lidí museli opustit své domy.

Jakarťané nyní protestují proti plánovanému závodu formule E v ulicích města. Příčinou bojkotu jsou škrty v rozpočtu kvůli protipovodňové ochraně, kterou nařídil guvernér Anies Baswedan, načež reagoval indonéský autor Rudi Valinka Kurawa. Ten zahájil na Twitteru hnutí s hashtagem #ShameOnYouFormulaEJakarta.

Od srpna 2018 převedl Baswedan v přepočtu 1,2 miliardy korun z fondu ochrany před povodněmi na pokrytí mezer v rozpočtu Jakarty. Prostředky byly původně určeny na výstavbu kanálů, odklon řek a obnovu pozemních vodovodů. Na závod, který se bude konat 6. června 2020, by pak mělo být k dispozici v přepočtu 1,3 miliardy korun.

Spekuluje se, že část rozpočtu na plánovanou ePrix vzal právě z fondu na ochranu proti povodním. “Opravdu potřebujeme formuli E na Jakartě? Nepotřebujeme, musíme postavit naše město, než se potopí – než bude pozdě,” píše uživatel Twitteru. Další uživatel vyzývá, aby se ePrix vůbec nekonala:  “Nutně potřebujeme prostředky, na výstavbu města a na zamezení dalších povodní. Zrušte závod formule E!”