ePrix Saúdské Arábie: Bláznivou kvalifikaci vyhrál Frijns, vozy Mercedesu a Venturi nesměly na trať

Sobotní podvečer v Rijádu přinesl dalšího premianta. Pro pole position si v bláznivé kvalifikaci dojel poprvé v kariéře Robin Frijns. Fantastický výkon ale předvedli také piloti NIO poté, co se oba dostali do Super Pole. Duo Mercedesu a zákaznického týmu Venturi dostalo zákaz vyjet na trať, proto budou startovat až z chvostu pole.


Během třetího tréninku došlo na voze Edoarda Mortary k selhání brzd, což zapříčinilo tvrdý náraz. Švýcar byl okamžitě převezen do nemocnice. Jelikož nebyl známý důvod, tak FIA musela učinit velmi těžké rozhodnutí: dala zákaz účasti v kvalifikaci nejen druhému venturi Normana Nata, ale také oběma jezdcům z tovární stáje Mercedes. Společně s nimi z chvostu odstartuje také André Lotterer, který rovněž havaroval.

K dalšímu kurióznímu okamžiku došlo hned v první skupině, když Mitch Evans s René Rastem byli vysláni na trať příliš pozdě a nestihli najet do měřeného kola. Z této skupiny se podařilo zajet reprezentativní kolo pouze Oliveru Rowlandovi, který byl o více jak osm desetin sekundy rychlejší než Pascal Wehrlein.

O další překvapení se postaral ve druhé skupině Oliver Turvey, který vykouzlil skvělé kolo, jenž jej katapultovalo na první místo před Antonia Félixe da Costu. Alexander Sims skončil čtvrtý za Rowlandem. Lucasovi di Grassimu a Jake Dennisovi patřila pátá, resp. šestá pozice.

Ve třetí skupině pokračoval Frijns v nasazením tempu z tréninku, když měl všechny sektory fialové a vyjel si více jak půlsekundový náskok. Dobrou formu NIO potvrdil Tom Blomqvist, který se rovněž probojoval do Super Pole, přičemž porazil i svého týmového kolegu Turveye. Jean-Eric Vergne se Sébastienem Buemim obsadili čtvrtou a pátou příčku.

Poslední skupinu ovládl Sergio Sette Camara, který se díky svému rychlému času probojoval poprvé do finálního rozstřelu o pole position. Stejně jako u NIO, tak i u Dragonu se dostal do Super Pole také z šestého místa Nico Müller. Kvalifikace se naopak příliš nepovedla devátému Lynnovi, jedenáctému Cassidimu a dvanáctému Güntherovi.

Frijns, Sette Camara, Blomvqvist, Bird, Turvey a Müller v Super Pole

Müller vyjel na trať jako první a ačkoliv měl rozjeté velmi dobré kolo, tak v posledním sektoru ztratili po vyjetí z ideální stopy rozhodující desetiny sekundy. Dokonce jej překonal o více jak šest desetin Turvey. Ovšem Brita porazil o 34 tisícin Bird v Jaguaru.

Blomqvistovi ostré kolo nevyšlo vůbec podle plánu. Především v prvním sektoru ztratil cenný čas a zařadil se za svého týmového kolegu Turveye. Birda však pokořil Frins, jenž byl rychlejší  o více jak tři desetiny sekundy, a zajistil si tak premiérový start z první pozice.

Obrázek