ePrix Saúdské Arábie: Jak došlo k nebezpečné situaci s jeřábem?

Robin Frijns během druhého závodu v ulicích Ad Diriyahu nezvládl svůj monopost a skončil v bariéře. Jelikož naboural v poměrně neštasném místě, musel pro jeho vůz přijet jeřáb. Když už se zdálo, že je všechno v pořádku a jeřáb z trati odjíždí, tak byl závod restartován.

Ovšem poté se režie vrátila na místo nehody a ze záběru zamarzilo: jeřáb s vísícím Virginem spolu s maršály byli stále na trati! Následoval okamžitý zákrok ředitele závodu Scota Elkinse, který všechny piloty přes vysílačku vyděšeným hlasem upozornil, že mají zpomalit a okamžitě byly aktivované plné žluté vlajky.

“Naneštěstí něco odtahový jeřáb zablokovalo,” vzpomíná na infarktový okamžik Elkins, jehož slova přinesl portál e-formel.de. “Když zacouval, najednou se nemohl rozjet. Potom jsme to viděli v záběru a museli jsme ještě jednou aktivovat plné žluté vlajky, abychom problém vyřešili. Ale nakonec jsme naštěstí dostali jeřáb včas z trati.”

Podle Elkinsových slov došlo k nedorozumění mezi ním, jezdci a traťovými maršály, neboť mu prý maršálové tvrdili, že jeřáb odjede z inkriminovaného místa včas. Samozřejmě, že celou situaci bedlivě sledoval. “Přesně v momentě, kdy byl závod restartován, jsme dostali informaci, že se jeřáb zasekl.”

Následně se napojil na vysílačky všech jezdců a odpočítával od pěti do nuly, než byly aktivované plné žluté vlajky. “Vypadalo to trochu nebezpečně, ale naštěstí jsme dokázali situaci s pomocí dostupných prostředků – FCY a safety caru – zachránit. Nejsme nadšení z toho, jak to proběhlo, jsem ale rádi, že se nakonec nic nestalo.”