ePrix Saúdské Arábie: První poleposition sezony získal Nyck de Vries

V úvodní kvalifikaci na okruhu na předměstí Rijádu byl nejrychlejší Nyck de Vries. Po jeho boku odstartuje Pascal Wehrlein v Porsche. Druhou řadu obsadil René Rast s Edoardem Mortarou.

Jako první vyjela na trať šestice jezdců, kteří v minulé sezoně skončili v TOP 6, ve složení Oliver Rowland, Stoffel Vandoorne, Lucas di Grassi, António-Félix da Costa, Jean-Eric Vergne a Sebastien Buemi. Absolutně nejrychlejším pilotem byl Rowland, který byl o téměř osm desetin rychlejší než druhý Vanrdoorne. Za nimi se zařadil di Grassi a Buemi. Duo úřadujících šampionů DS Techeetah Vergne a da Costa ztratili na Rowlanda 1,3, resp. 1,4 vteřiny.

Druhá skupina již tradičně zrychlila. Na trati se však objevilo pouze pět jezdců, neboť se Robin Frijns nemohl kvůli nehodě ve volném tréninku kvalifikace zúčastnit. Nyck de Vries potvrdil rychlost, kterou vozy Mercedes měly již v trénincích, když si uzmul prozatímní první příčku. O téměř čtyři desetiny byl pomalejší Mitch Evans před jeho novým týmovým kolegou Samem Birdem. Čtvrté a páté místo obsadil André Lotterer s Maximilianem Güntherem.

Solidní výkon ve třetí skupině předvedl Edoardo Mortara ve Venturi, jenž se zařadil na druhé místo za Vandoorna a byl nejrychlejším z předposlední šestice před Pascalem Wehrleinem, Reném Rastem a Alexem Lynnem. Na nejlepší desítku nedosáhl Alexander Sims. Zdá se, že ani letos NIO nemá příliš konkurenceschopnou techniku. Čas Olivera Turveyho stačil pouze na 13. příčku.

Posledních šest závodníků se skládalo především z nováčků. Ovšem čekalo se také, co ukáže Nico Müller, jenž v tréninku boural. Se svým “drakem” se probojoval z posledního místa do super pole. Nováčci Nyck Cassidy, Tom Blomqvist, Norman Nato, Jake Dennis a Sergio Sette Camara obsadí zadní řady. Brazilec si svoji debutovou kvalifikaci za rámeček rozhodně nedá, neboť po probrždění nezvládl svůj vůz a zabodl jej do bariéry.

Boj o pole positon mezi Wehrleinem, Rastem, de Vriesem, Mortarou, Lynnem a Evansem

Start Super Pole byl posunut na 14:45 kvůli prošetřování Müllera, Cassidyho a Blomqvista. Této trojici byl smazán nejrychlejší čas, neboť ignorovali žluté vlajky po Camarově nehodě.

Jako první na trať vyjel Evans, který zaznamenal fialový první sektor, avšak v poslední sekci nepatrně “očesal” svoji formuli o zeď. Australana překonal Lynn, jenž byl sice v první části okruhu pomalejší než Evans, avšak poslední sektor mu vyšel na výbornou. Další na řadu přišel Rast. Němec byl sice v prvních dvou sektorech absolutně nejrychlejší, avšak na prvního Wehrleina to stále nestačilo. Nicméně všem vytřel zrak de Vries, který vykouzlil bezchybné kolo a zajistil si první pole position v kariéře.

Obrázek