Ferrari a Lamborghini se možná vyhnou zákazu ohledně výroby spalovacích motorů

Itálie vede jednání s Evropskou unií o způsobech, jak chránit výrobce supersportů, včetně Ferrari a Lamborghini, před plánovaným vyřazením vozidel se spalovacím motorem do roku 2035.

Italská vláda plně podporuje závazek Evropy omezit emise postupným vyřazováním nejvíce znečišťujících motorú.

„Na trhu s obrovskými automobily existuje mezera a stále probíhají diskuse s Komisí EU o tom, jak by se nová pravidla vztahovala na výrobce automobilů, které prodávají mnohem nižší počet vozidel než běžní výrobci, řekl Roberto Cingolani, ministr pro ekologickou transformaci.

„Ta auta potřebují velmi speciální technologii a pro přechod potřebují baterie. Jedním z důležitých kroků je, že se Itálie stane nezávislou ve výrobě vysoce výkonných baterií, a proto nyní spouštíme program gigabactory pro instalaci velmi rozsáhlého výrobního závodu na baterie v Itálii.“

Evropská komise v červenci oznámila plány na postupné ukončení prodeje nových vozů se spalovacím motorem do roku 2035 jako součást snahy regionu snížit emise, které přispívají ke globálnímu oteplování.

Tato časová osa je obzvláště náročná pro výrobce luxusních automobilů, kteří vyrábějí vozidla se silnými motory, které produkují nadprůměrné úrovně znečištění. Tyto automobilky mají výrazně nižší tržby, které omezují úspory z rozsahu, které lze získat přeměnou výrobních závodů.

Počet vozidel, na které se vztahuje výjimka, by představoval zlomek trhu, který se počítá na miliony, řekl Cingolani, bývalý neexekutivní ředitel společnosti Ferrari.

V roce 2020 prodalo Ferrari přibližně 9 100 vozidel, zatímco prodej Lamborghini činil zhruba 7400. „Je to něco, o čem diskutujeme s dalšími partnery v Evropě, a jsem přesvědčen, že problém nebude,“ řekl Cingolani.