Fiat bude plně elektrickou automobilkou

Italský výrobce Fiat se zavázal, že se do roku 2030 stane značkou pouze na elektrický pohon, a zavázal se od roku 2025 postupně vyřazovat všechny modely se spalovacími motory ze své globální nabídky. Společnost nedávno uvedla na trh novou elektrickou verzi svého velmi oblíbeného městského automobilu 500, který bude prodáván společně se stávajícím 500-motorem se spalovacím motorem.

„V letech 2025 až 2030 bude naše produktová řada postupně pouze elektrická. Pro Fiat to bude radikální změna. Rozhodnutí uvést na trh nový model 500 (elektrický), bylo přijato už před Covid-19. Už tehdy jsme si byli vědomi toho, že svět nemůže podniknout žádné další kompromisy. Připomnělo nám, že je naléhavé jednat, udělat něco pro planetu Zemi,”řekl šéf Fiatu Olivier François.

Fiat je nejnovější značka, která se zavázala k rozsáhlé nebo úplné volbě elektrického pohonu svého vozového parku v důsledku stále přísnější legalizace. Několik zemí, včetně Velké Británie, se již zavázalo zakázat prodej prakticky všech nových vozů s nulovými emisemi od roku 2030.

Fiat neuvádí žádné podrobnosti plánů budoucích elektromobilů nad rámec nového modelu Fiat 500, ale značka říká, že výroba nebude omezena na městská auta. V roce 2019 představila koncepci Centoventi Concept EV, kde efektivně značka představila Fiat Panda nové generace. I když tento vůz pravděpodobně bude používat malou platformu vyvinutou společností Fiat, která je základem nové 500, je pravděpodobné, že firma vyvine také elektromobily na platformě Stellantis STLA, kterou používají Peugeot e208 a Vauxhall Corsa-e.