Ford odhalil klasický americký autobus, je ale postaven na E-Transitu

Ford odhalil elektrický školní autobus typu A založený na podvozku E-Transit na letošním Work Truck Week v Indianapolis.

Zpráva, že Ford postaví plně elektrický školní autobus založený na E-Transitu, přišla od Wandy Youngové, globální ředitelky marketingu a zkušeností Ford Pro, která na svůj Twitter zveřejnila fotografii dětského nákladního vozu s nulovými emisemi.

Podle ní je to poprvé, co výrobce automobilů nabízí balíček školního autobusu typu A s elektrickým pohonem, ale nenabízel další podrobnosti a na webových stránkách Fordu souvisejících s tiskem se o této nové dodávce nic nezmiňuje.

Můžeme však udělat nějaké kvalifikované odhady na základě toho, co již víme. Školní autobus typu A je nejmenší kategorií pro tento druh vozidla, je navržen pro přepravu 10–20 cestujících a s hmotností kolem 10 000 liber v závislosti na podtypu (typ A-1 má hmotnost nižší než 10 000 liber, zatímco typ A-2 pojme více).

Školní autobus typu A, který je obvykle postaven na podvozku dodávky (jako E-Transit), umožňuje cestujícím nastupovat dveřmi za předními koly, zatímco řidič má další dveře na levé straně vozidla.

Pokud jde o pohonné ústrojí Fordu E-Transit, oficiální konfigurátor na webových stránkách společnosti ukazuje jedinou možnost pro verzi s výřezem, a to zadní elektromotor o výkonu 198 kilowattů (266 koní), který je také schopen dodat až Točivý moment 430 Newtonmetrů. Baterie s kapacitou 68 kilowatthodin navíc nabízí dojezd až 202 kilometrů na jedno nabití.

Plně elektrická dodávka Ford E-Transit je nejprodávanějším vozidlem svého typu ve Spojených státech, přičemž automobilka loni dodala přibližně 6 500 kusů, což je číslo, které se má v roce 2023 s ohledem na americkou poštovní službu ještě zvýšit na 9 250 E-Transitů.