Formule E bude mít od sedmé sezony status mistrovství světa

O čem se již dlouhou dobu spekulovalo, je nyní skutečností. Na poslední schůzi Světové rady motorsportu v Paříži bylo potvzeno, že bude mít formule E od sezony 2020/21 status šampionátu. Doposud měla tento status pouze Formule 1, WRC (šampionát rally), WRX (rallycross)´a šampionát vytrvalostních závodů, WEC.

“Vždy bylo naším cílem, že se jednou staneme světovým šampionátem FIA.” uvedl zakladatel seriálu elektrických formulí elektrických monopostů Alejandro Agag, jehož slova cituje portál e-formel.de. “Všechno, co jsme doposud udělali a dosáhli, bylo směřováno k tomuto mimořádnému okamžiku. Zisk statusu světového šampionátu FIA dodává formuli E ještě větší váhu, přestože už byla beztak plnohodnotným členem motorposrtu a je ohromným sportovním produktem. Tato dohoda teď posouvá formuli E mezi špičkové šampionáty monpostů.”

Aby se stala formule E šampionátem, musela pochopitelně dostat zelenou od Mezinárodní automobilové federace. Agag zdůrazňuje, že nemalou zásluhu na tom má prezident FIA Jean Todt: “Všichni zúčastnění prokázali obrovské nasazení. Nic z toho by nebylo možné bez podpory prezidenta FIA Jeana Todta, federace, týmů a partnerů. Toto je však teprve začátek nové kapitoly pod hlavičkou mistrovství světa.”

Todt je z přijmutí formule E do prémiové kategorie, která se může pyšnit přídavkem “mistrovství světa” nadšený: “Založení a vývoj formule E bylo obrovským dobrodružstvím. Jsem hrdý na to, že dnes můžeme potvrdit status mistrovství světa. Od začátku naší spoelečné cesty formule E bezpochyby zesílila. V krátkém časovém horizontu dokázala, že je relevantní pro automobilový průmysl, což dokazuje i debut dalších dvou veklých automobilek na začátku této sezony.”

“Počet automobilek se zvýšil na celkových deset. Jejich odhodlání a profesionalita se odráží v kvalitě startovního roštu, který se každou sezonou zlepšuje. Od prvního závodu v Pekingu v roce 2014 a s každou další eprix formule E dokazuje, že koncept nejmodernšjího elektrického závodění funguje. Celým srdcem vítám formuli E coby poslední mistrovství světa FIA.”