Francouzská automobilka oživuje legendární model Renault 5

Renault vstupuje do nové éry s plány na uvedení 14 vozidel do roku 2025, z nichž 7 bude plně elektrických. Nová strategie zahrnuje změny, které v současné době předstihují automobilový trh, za účelem demokratizace elektromobilů v Evropě francouzská značka automobilů představila prototyp Renaultu 5, elektromobilu, inspirovaným kultovním modelem z minulosti automobilky.

U předních a zadních světel je spousta prvků z původní 5. Profil a tvar zadního sloupku plus ploché povrchy a kola se třemi paprsky, ale detaily a proporce jsou supermoderní.

Malý vůz je se 100% elektrickým pohonem jednou z budoucností městské automobilové dopravy. R5 bude používat menší verzi platformy Renault-Nissan EV druhé generace. To sdílí plně elektrický Megane, který bude uveden na trh příští rok. Tato nová platforma má tenkou baterii, takže 5 nemusí být vysoká.

Megane používá motor s výkonem 217 koní a pohonem vpředu. U základní 5 bude zjevně méně výkonu, ale dává to náznak toho, co můžeme očekávat. Baterie umožňuje také rychlé nabíjení, a to až do 130 kW. Renault trvá na tom, že pětka bude mít jako městský vůz dobrý dojezd a říká, že „demokratizuje elektromobil“. Společnost tvrdí, že je nyní schopna vyrábět elektromobily za stejné náklady jako ty na benzín a naftu. Model Clio bude žít dál se spalovacím a hybridním pohonem.