Fúze formule 1 a formule E? Agag by se nebránil

Není poprvé, co se zmiňuje téma sjednocení královny motorsportu a šampionátu elektrických monopostů. Formule E nabírá stále na popularitě, zatímco formule 1 se snaží různými způsoby přilákat nové fanoušky, jelikož již několik let v řadě dominuje Mercedes a ani akce na trati není příliš. Což se nedá říci o formuli E, kde se jezdci závod co závod “řežou”. Nastane jednoho dne spojení těchto dvou šampionátů, nebo oba přežijí?

Na konci loňského roku se úřadující šampion formule E Jean-Éric Vergne nechal slyšet, že je podle něj myšlenka spojení formule 1 a formule E reálná. Dokonce by si dokázal představit, že by se startovní rošt skládal z části z vozů poháněných spalovacími agregáty a z části těmi s bateriemi.

Vergne volá po fúzi s F1, Carey odmítá

Ovšem šéf formule 1 Chase Carey s tímto nápadem nesympatizuje, protože podle jeho slov spolu nesoupeří. Jak se k tématu fúze staví zakladatel formule E Alejandro Agag? “Samozřejmě, že jsem velkým fanouškem formule 1 a vždycky jím budu – je fantastická.”

Spalovací motory jako luxusní produkt?

Přestože je podle Španěla elektrotechnologie budoucností, tak netvrdí, že spalovací motory zcela zmizí z povrchu zemského. “To neznamená, že formule 1 a vozy se spalovacími motory musejí zmizet. Myslím si, že bude možné, že zůstanou. Ale budou spíš jako “oldtimery”. Jak říkám: Dostihy také stále existují, i když na koni už do práce nejezdíme. Spalovací motory tu budou ještě dlouho – možná jako luxusní produkt, možná pro sváteční jízdy. Technologie budoucnosti je ale elektrická.”

“Další možností by bylo koneckonců spojení formule E a formule 1. Nevím, kdy by k tomu mělo dojít, ale byla by to další možnost pro budoucnost. Jakmile bude výkon našich vozů na stejné úrovni jako aut formule 1, což pravděpodobně bude případ za tři roky až pět, šest let – proč by se pak nemohly spojit?” ptá se Agag, jehož slova cituje portál e-formel.de.

49 letý rodák z Madridu je fúzi naprosto otevřený, avšak nejprve by se samozřejmě museli pořádně promyslet kroky, jak to učinit, aby to fungovalo.

“Protože nechceme pohřbít obě technologie. Všechno to bude záviset na technickém plánu.”