Hyundai a Michelin se spojují – plánují vytvořit pneumatiky šetrné k planetě

Hyundai a Michelin v pondělí oznámily podepsání memoranda o spolupráci mezi partnery v oblasti ekologických pneumatik pro elektromobily.

Společný výzkum mezi oběma společnostmi má za cíl zvýšit používání udržitelných materiálů a zároveň optimalizovat pneumatiky pro elektromobily. Partnerství také zahrnuje systém monitorování pneumatik v reálném čase pro budoucí autonomní vozidla.

Toto partnerství navazuje na pětileté úsilí zahájené v listopadu 2017 s cílem vyvinout exkluzivní pneumatiku pro Hyundai Ioniq 5. Pneumatiky vyvinuté v rámci rozšířeného partnerství se dostanou na budoucí prémiové modely EV. Automobilka věří, že elektromobily vyžadují novou technologii pneumatik, aby splňovaly požadavky na odolnost a výkon, i když se příliš nezabývala podrobnostmi o tom, co by tato technologie mohla být.

Jak jsme zdůraznili, extra hmotnost a ohromný točivý moment elektromobilů v kombinaci vyžadují jiný druh pneumatik. Speciální pneumatiky jsou také potřeba k posunutí dojezdu na novou úroveň a řešení hluku ze silnice, který je běžně maskován spalovacím motorem.

Ekologická výroba pneumatik pro elektromobily také přesahuje materiály použité k jejich výrobě. Nedávné studie vyvolaly obavy z emisí mikroplastů a jiných částic z rychleji opotřebitelných pneumatik pro elektromobily. Baterie činí elektromobily podstatně těžší než srovnatelné modely s vnitřním spalováním, což může dramaticky zvýšit emise z pneumatik.

Jak nedávno naznačila studie, zvýšená hmotnost baterií by mohla za určitých jízdních podmínek vést k výraznému zvýšení znečištění jemnými částicemi z pneumatik. Takže i když budoucí elektromobily Hyundai nedostanou nic tak radikálního jako Michelinem navrhovaná bezvzduchová pneumatika, možná obě společnosti najdou praktická řešení těchto problémů.