Hyundai zahájí testování plně autonomního vozidla

Hyundai Motor Group oznámil, že již v roce 2022 otestuje svůj systém autonomního řízení úrovně 4 v centru Soulu v rámci své nové mobilní služby „RoboRide“ s využitím plně elektrického kompaktního modelu Ioniq 5.

Korejský automobilový gigant uvedl, že provozování RoboRide bude základem pro pokrok společnosti v technologii samořízení, což je krok směrem ke komercializaci služeb mobility bez posádky.

„Vyvíjíme technologii autonomního řízení pro všechny, aby se mohli pohybovat na základě naší filozofie obecné bezpečnosti a selektivního pohodlí,“ řekl Jang Woong-jun, vedoucí centra autonomního řízení Hyundai Motor Group, během tiskové konference na Seoul Mobility Show 2021.

Globální výrobci automobilů se předhánějí v komercializaci samořídících bezosádkových vozidel, ale jen málo z nich, jako je GM, dokázalo získat povolení od úřadů a zahájit testovací jízdy.

Hyundai Motor Group v současné době spolupracuje s americkou společností Motional pro autonomní vozidla a s aplikací Lyft pro jízdu na koni, aby v roce 2023 spustila pro veřejnost službu samořídící mobility úrovně 4.

Zatímco podrobnosti o fungování RoboRide budou odhaleny začátkem příštího roku, automobilka uvedla, že nová služba mobility bude jezdit na základě sebekontroly ve všech situacích na silnici kromě některých případů, jako je náhlá dopravní zácpa.

Simulační video zveřejněné společností Hyundai Motor ukazuje vozidlo, které čte semafory, mění jízdní pruhy, zatáčí, odbočuje vpravo nebo vlevo a ovládá systém poté, co rozpozná překážky na silnici, například snížením rychlosti.