Jaguar nepřekvapivě zrušil šampionát I-Pace eTrophy

© Richard Pardon
Konec podivné aféry přišel pro šampionát Jaguaru a upřímně řečeno pro většinu v lidí paddocku Formule E není zánik eTrophy Jaguar I-Pace velkým překvapením.

Oficiální zprávy hovoří o zastavení celého šampionátu, ale návrat je v nedohlednu. Naposledy jsme mohli vidět závody elektrických Jaguaru v Riyadhu, kde startovala i Abbie Eaton v desetičlenném poli.

„Existuje prostor pro představení jiné disciplíny jako doprovodného závodu formule E. Je to něco, o čem přemýšlíme,“ uvedl kdysi Jean Todt.

Dělali však víc, než jen přemýšleli, protože o několik týdnů později na autosalonu ve Frankfurtu byla celá dohoda oznámena. Alespoň na papíře to vypadalo jako dobrý nápad. Nakonec bylo v zájmu každého dokázat, že silniční vozidla na elektrický pohon by mohla být silná a rychlá ke sledování, a tak bylo vše spuštěno a marketing se rozběhl.

Ale drsnou realitou byla skutečnost, že jsme viděli na trati v průměru jen dvanáct aut na závod. Proto bylo vůbec překvapivé, že se zahájila loni v prosinci druhá sezona. Ta ovšem neměla i zásluhou COVID-19 dlouhého trvání.

Exkluzivně: Nový “The Stig” Abbie Eaton si chce vyzkoušet formuli E

Často se zdálo, že z pohledu Jaguaru zkrátka nebyl dostatek financí. Televize závody ani nevysílaly a celkově šel marketing hodně dolů. Nepomohla ani účast hvězdných závodníků jako hostů. Zájem prostě nebyl a celkově neměl šampionát smysl a potřebné promo.

Každopádně pro svět motorsportu to byl důležitý šampionát, který byl elektrickým pionýrem. Pomyslným nástupcem bude od příštího roku elektrický šampionát cestovních vozů, kam už se přihlásil mimo jiné Hyundai a Cupra.