Jaguar učí autonomní program jezdit opatrně, chce tím předejít nevolnosti pro cestující

Britská automobilka Jaguar pracuje podobně jako většina konkurentů na autonomním systému, který chce v blízkých letech nasadit do provozu. Záležet si ovšem dává s citlivostí pro cestující.

Na první pohled možná poněkud zvláštní, ale takzvanou kinetózou trpí až 70% lidí. Tento stav ovlivňuje především žaludek a způsobuje nevolnosti. Jaguar se tak snaží své vozy naučit šetrnému zacházení.

Software má za cíl vylepšit jízdní komfort, což zkombinuje přes třicet tisíc reálných a virtuálně simulovaných testovacích kilometrů, které pak budou sloužit pro výpočet finálních rychlostí. Dá se tak očekávat, že se autonomně nebude jezdit příliš rychle.

„Mobilita se rychle mění. K dosažení našeho cíle v podobě nulových nehod a eliminace dopravních zácp budeme muset využít sílu autonomních vozidel. Řešení problému cestovní nevolnosti v autonomně řízených automobilech je klíčem k obrovskému potenciálu, který tato technologie dává pasažérům. Ti pak budou moci využít čas strávený na cestách ke čtení, práci, nebo relaxaci,“ řekl Steve Iley z Jaguar Land Roveru pro novinky.cz.