Jak formule E pomáhá měnit život na Zemi?

Když před čtyřmi lety formule E začínala, o elektromobilismu mluvil ve spojitosti s budoucností dopravy jen málokdo. Možná proto nikdo nevěřil, že obstojí. Ale stalo se a pochyby o elektřině začínají tát jako ledovce v Arktidě. Z takřka neviditelného tématu se zrodilo žhavě diskutované téma celosvětových rozměrů. Téma bez jehož diskutování by se lidstvo blížilo katastrofě.


Zatím jen hrstka lidí někdy zapojila podobný automobil do zásuvky. Natož aby s ním někam cestovala. Každý den přitom média chrlí nové a nové zprávy o tom, jak elektromobily zaplavují svět. Přesto, pro většinu populace takový způsob dopravy zůstává neobjeveným světem.

Tato tichá celosvětová revoluce zdá se být v plném rozmachu. Jsme jejími svědky. Předzvěstí budiž mimořádné věci, a v neposlední řadě i důležité. Někteří nejmenovaní lidé jsou v současnosti zaneprázdněni jako včely, aby dosáhly svého cíle – vybudovat lepší místo pro život. Vysvětlím na dalších řádcích.

Čtěte také: STATISTIKY FORMULE E: VE SLEDOVANOSTI SE VYROVNÁ INDYCAR

Stejně jako se po léta, i přes mohutný vývoj v jiných oblastech, nezměnil automobilový průmysl, podobně stálé základy má i průmysl energetický.

Automobily – se spalovacími motory
Energie – ze zpracování fosilních paliv

Až doteď.

Měnící se názor spotřebitele

A paradoxně za to ve velké míře může i sport. Teprve před pár lety rozčísla scénu konzervativního motorsportu nová závodní série. Otázek proč se to podařilo právě formuli E je obrovská spousta. Obzvláště s přihlédnutím na předchozí nezdary jiných odvážlivců, kteří se snažili na poli motorsportu usadit. A nejenže formuli E schválila FIA, nejenže poté přežila první sezóny, ale podařilo se jí novou energií přilákat i špičky automobilového průmyslu.

V důsledku toho FE přispěla k přetváření povědomí o problémech životního prostředí. A co je ještě důležitější, přimělo několik velkých hráčů k akci. Jako magnet série přilákala další významné osoby a spolu nyní pracují na urychlení zavedení technologií s nízkou produkcí emisí uhlíku. To je vysvětlením, proč se tyto věci dějí tak rychle.

Díky nastíněnému úsilí několika lidí vznikla jakási „world wide web“ propojující země s průmyslovými odvětvími a osobnostmi, které už mohou kočírovat koráb jménem „Lidstvo“ ke změně jeho uvažování.

Jde o víc než jen o závody

Vzato z jiné perspektivy, ve formuli E v podstatě nejde o závody. Každé z hostitelských měst zcela jistě poznalo ten příliv nové energie, způsobu nahlížení na problém, který přetrval i dlouho po skončení akce. Přesto přese všechno, šampionát formule E je jen vrcholem toho všeho.

Pochopitelně je nutností, aby věci postupovaly souběžně. Jen tak je možné vybudovat na Zemi lepší místo, o kterém jsme se zmiňovali na začátku článku. Je totiž nad slunce jasné, že automobilový průmysl už se neobejde bez energetického, přičemž v budoucnu bude nutné zajistit zdroj energie, jenž by neznečišťoval naši planetu.

Získávat proto energii z pouhého světelného záření a větru budou základní stavební prvky revoluce na pozadí globální klimatické změny. Stejně jako vy rozhodnutím pořídit si elektrické auto. Dát na střechu svého domu solární panely. Nebo kontrolovat svou uhlíkovou stopu stejně jako bankovní účet. Moc je opravdu ve vašich rukou.

Nepřehlédněte: ROSTE SPOTŘEBA UHLÍ A ZEMNÍHO PLYNU. MOHOU ZA TO ELEKTROMOBILY?

V Berlíně s fanoušky na vlastní kůži

Napsat komentář