Jak se přišlo na podvod Daniela Abta – hotová detektivka

Během pátého klání virtuálního šampionátu Race At Home Challenge, který se konal na bývalém berlínském letišti Tempelhof došlo ke kontroverzní situaci, ve které figuroval domácí pilot Daniel Abt. Za Němce totiž závodil zkušený rakouský simracer Lorenz Hörzig. Soupeřům bylo divné už jen to, že se kvalifikoval v nejlepší pětce a závod dokončil na třetím místě. Následně při rozhovoru zakryl svou kameru. Jeho počínání mělo neblahé dopady. Audi jej z okamžitou platnosti vyškrtlo ze své soupisky.

Ačkoliv německý závodník neměl v úmyslu nijak zakrývat fakt, že za něj závodil profesionální simracer, tak Audi to vidělo jinak a suspendovalo jej.

Abt byl Audi suspendován za svůj prohřešek ve virtuálním závodě!

V emotivním prohlášení Abt vysvětlil, co svým krokem zamýšlel. Podle jeho slov chtěl dát zkrátka šanci simracerovi, aby poměřil síly s reálnými jezdci. Dokonce měl v plánu následně udělat ze závodu video. Rozhovoru se pak nechtěl zúčastnit z toho důvodu, že mu to nepřišlo fér vůči ostatním soupeřům.

Přepis celého eventu na Tempelhofu

0.00 – Začátek vysílání

05.54 – 16 z 24 závodníků se zobrazilo na dělené obrazovce. Bez Abta.

SVTwitch: Probíhá poslední trénink, ale nezobrazí na hlavním feedu. Abt ale zpočátku neukazuje v top 18 z předchozího tréninku.

V závěru tréninku Audi s číslem 66 se umístí s časem 1:39.348s na třetím místě. Nejrychlejší Vandoorne s druhým Oliverem Rowlandem si toho nevšímají.

18.40 – První kvalifikační skupna skládající se ze Saba Birda, Brendona Hartleyho, Daniela Abta, Jean-Erica Vergneho, Mitche Evanse a Alexandra Simse vyjíždí na trať.

20.15 – Abt zaznamenává kvalifikační čas v hodnotě 1:09.376s a je ve skupině nejrychlejší.

Komentátor Jack Nicholls řekl: “Jedná se o relativně dobré kolo od Daniela Abta. Nejrychlejší časy, které jsme viděli, byly 1:09.0s od simracerů, takže Abt je někde na jejich úrovni.”

SVTwitch: Vandoorne reaguje: Daniel, devět celých tři! Pak se rozesmál a dodal: “Danielovi nevěřím. Určitě za Daniela jede někdo jiný.”

Vandoorne bere svůj telefon a začíná psát zprávu, přičemž doufal, že ji dostane Abt.

“Ach, Daniel,” povzdechl si.

“Danieli, Danieli… co to děláš?”

“Zavoláme Danielovi.”

Vandoorne volá Abtovi.

“Neodpovídá,” směje se Vandoorne.

26.57 – Rowland se dostává na dostřel Abtova prozatímního času na pole position (0.089s).

29.59 – Vandoorne překonává Abtův nejlepší čas o 0.257s a získává pole position.

SVTwitch: Zatímco Vandoorne mluví s moderátorkou Nicki Shields, Abtovo jméno zmizelo z pořadí a neobjevilo se až do začátku závodu. Má se za to, že se tak stalo, když se Lorenz Hörzig, který se měl vydávat za Abta, odešel, aby se mohl připojit do závodu Challengerů.

Vandoorne strávil zbytek času trénováním a odpovídáním na otázky fanouškům na Twitchi předtím, než si dal pauzu.

Hörzig dokončil závod Challengerů na šestém místě, přičemž reprezentoval barvy Envision Virgin Racing.

Abtovo jméno se opět objevuje na předzávodní časomíře.

1:06:03 – Na rozdělené obrazovce je zobrazen Abtův kanál s postavou sedící v simulátoru, která je ale zakryta mikrofonem.

1:09:51 – Závod Race at Home Challenge na berlínském Tempelhofu začíná. Prvních pár zatáček vedl Vandoorne před Abtem.

Nicméně Audi přebírá vedení v polovině prvního kola po kontaktu s Vandoornem.

Vandoorna překonává i Rowland a Vandoorne se propadá na třetí místo. Belgičan jej však v dalším kole překonává.

Komentátor Dario Franchitti komentuje: “A to je něco, co jsme od Daniela Abta ještě neviděli. Tento druh sklouznutí se auta stejně jako dělají přední simraceři.”

1:16:38 – V šestém kole Vandoorne v šikaně přebírá od Audi vedení.

1:17:30 – V následujícím kole se Audi ponoří pod Vandoorna, aby se v šesté zatáčce opět dostal do vedení. Dochází k tvrdému kontaktu a Rowland, který jede širší stopu, je překonává a dostává se do vedení, které udrží do šachovnicové vlajky.

SVTwitch: Vandoorne reaguje na kontakt: “Co to k čertu bylo? Bože, co dělá? To je vtip, takhle Daniel nejezdí!”

1:18:14 – Vandoorne útočí v první zatáčce z vnitřku a dochází k dalšímu kontaktu, ale Mercedes bere druhé místo a útočí na Rowlanda, který nyní vede o jednu vteřinu. Ale jezdec Nissan e.dams si pozici udržel a vítězí.

SVTwitch: “Opravdu nejsem z toho nadšený, protože nejel sám Abt, a všechno zkazil. Ajaj. To bylo směšné. Opravdu směšné,” rozčiluje se Vandoorne.

1:30:43 – Shields dělá rozhovory s prvními třetmi, Abtův feed ale nefunguje. Vandoorne je přesvědčený, že za Abta závodil někdo jiný.

1:39:51 – Rovněž Vergne pochybuje, že to byl Abt. Schieldsové  a Franchittimu řekl, ať “požádají Daniela Abta, aby si příště zapnul Zoom, až bude závodit, protože jak říká Stoffel, jsem si zcela jistý, že to nebyl on.”

1:49:15 – Živé vysílání končí. V sobotu večer začalo prověřování Abtovy IP adresy.