Je to nesmysl, rozčiluje se nad špatným umístěním útočné zóny Buemi

Během druhého závodu v Ad Diriyahu došlo ke kontroverzní situaci, když okamžitě po restartu mnoho jezdců aktivovalo útočný mód. Ovšem k aktivaci došlo ještě v době, kdy byl na trati safety car, což je v rozporu z pravidly.

Mezi touto skupinou pilotů byl i Sébastien Buemi. Ten se po projetí útočnou zónou dostal vedle Antonia Félixe da Costy a došlo k drobnému kontaktu předními křídly, který švýcarského pilota roztočil. Nissan se tak ocitl na štorc za 18. zatáčkou a když se snažil vrátit se zpět, zkřížil cestu ostatním jezdcům, kteří jeli v ideální stopě. Buemiho nebezpečný manévr ovlivnil i jeho týmového kolegu Olivera Rowlanda. Komisaři posléze potrestali oba jezdce. Zatímco Buemi dostal penalizaci 10 sekund, Félix da Costa musel projet boxy.

“Podle mě jsem se v této situaci nemohl zachovat jinak,” zhodnotil Félix da Costa na Twitteru. “Buemi na apexu zatáčky masivně zabrzdil, aby mohl aktivovat útočný mód, téměř jako při testu brzd. Neměl jsem šanci tuto situaci předpovídat. Na konci to byl jen drobný kontakt, který jej roztočil.”

Nešťastné umístění útočné zóny

Sám 31letý závodník překvapivě viníka nehody brání, zakopaného psa totiž vidí úplně jinde. “Problém je, že byla útočná zóna na špatném místě, to jsem říkal neustále. Zkrátka ji nemůžete umístit na vnitřku zatáčky, protože se rychlost kvůli tomu v zatáčce masivně sníží,” zdůrazňuje Buemi, jehož slova cituje portál e-formel.de. “Nemusíte být génius, abyste pochopili, že v takovéto stopě nemůžete udržet stejnou rychlost jako v ideální stopě.”

“Ten za mnou nevěděl, že chci aktivovat útočný mód a trefil mě zezadu. Museli byste mít dobré dvě sekundy náskok, když byste chtěli aktivovat útočný mód – je to absolutní nesmysl.”

Buemi se do podobné situace dostal již během ePrix Paříže 2019, když musel při vjezdu do útočné zóny zpomalit a za ním jedoucí Robin Frijns mu povolil ventil u kola. “V Paříži jsem titul prohrál,” vzpomíná.

Byť Félix da Costa uznává svoji chybu, tak se zároveň vidí i jako oběť: “Samozřejmě, že jsem jej roztočil, a je mi opravdu líto, že jsem mu tím zničil závod. Ale v mých očích to nebylo v mé moci. Spíš on měl šanci situaci předejít než já. Právě on, který o téhle věci během brífinku jezdců mluvil, o tom musel vědět.”