Kalifornie povolila testování autonomních robotaxi Pony.ai

Čínský startup robotaxi Pony.ai dostal od kalifornských regulačních orgánů povolení pilotovat svá autonomní vozidla bez řidiče za volantem ve třech městech.

Zatímco desítky společností (celkem 55) mají aktivní povolení k testování autonomních vozidel s bezpečnostním řidičem, je mnohem méně běžné získávat povolení pro vozidla bez řidiče. Pony je osmá společnost, která dostala povolení k testování bez řidiče v Americe. Seznam zahrnuje čínské společnosti AutoX, Baidu a WeRide a americké podniky Cruise, Nuro, Waymo a Zoox. Pouze společnosti Nuro bylo uděleno takzvané povolení k nasazení, které jí umožňuje komerční provoz.

Povolení vydané kalifornským ministerstvem motorových vozidel, agenturou, která reguluje automatické testování vozidel, rozšiřuje stávající činnost společnosti Pony ve státě. Od roku 2017 může Pony.ai testovat autonomní vozidla s bezpečnostními řidiči.

Na základě povolení bude Pony.ai moci testovat šest autonomních vozidel bez řidiče za volantem na určených ulicích ve Fremontu, Milpitasu a Irvine. Povolení má určitá omezení. Vozidla jsou zkonstruována pro provoz na silnicích se stanovenými rychlostními limity nepřesahujícími 60 km/h za hodinu a za jasného počasí.

Testování bude zpočátku probíhat ve všední dny Fremontu a Milpitasu mezi 10:00 a 15:00. Společnosti, které obdrží tato povolení bez řidiče, musí předložit důkazy o pojištění nebo obligaci ve výši 5 milionů amerických dolarů a musí dodržovat několik dalších pravidel, například školení vzdálených operátorů o této technologii. Držitelé povolení ke zkouškám bez řidiče musí také do 10 dnů nahlásit jakékoli kolize týkající se zkušebního vozidla bez řidiče a podle orgánu předložit výroční zprávu o celém procesu testování.