Konec profesních řidičů již brzy? Amazon nakoupil 1000 autonomních dodávek

Společnost Amazon Jeffa Bezose učinila další krok v přechodu na autonomní vozidla. Gigant elektronického obchodu koupil 1 000 autonomních nákladních vozidel od startupu Plus, který se specializuje na software pro systémy autonomního řízení. Transakce by mohla znamenat, že společnost zvažuje rozloučení s řidiči, kteří se v současné době pohybují s balíčky a dodávají své produkty.

Podle oficiálních dokumentů předložených americkému regulátoru finančních trhů (SEC) dohoda mezi Amazonem a Plus také dává Bezosovi možnost koupit až 420 milionů preferovaných akcií startupu za cenu pouhých 10 korun za kus.

Amazon tak může vlastnit přibližně 20% společnosti a utratit asi 200 milionů dolarů. Nákup autonomních nákladních vozidel by společnosti Amazon pomohl vypořádat se s nedostatkem zaměstnanců, kterému v současnosti čelí. Situace způsobila zpoždění dodávek a zvýšení nákladů na přepravu zboží u několika společností.

Nákup nákladních vozidel bez řidiče je jen poslední z řady snah obejít se bez lidské práce při distribuci nákladu. Již několik let se Amazon pokouší implementovat doručovací systém pomocí dronů, ale dosud se jim nepodařilo jej udělat masivním. V polovině roku 2020 navíc společnost Jeffa Bezose koupila taxislužbu Zoox za zhruba 1 miliardu dolarů. V prosinci téhož roku společnost Amazon představila svůj první plně autonomní robotaxi.