Kontroverze při formuli E v Mexiku: Vítězný Wehrlein byl vyloučený okamžitě po cíli

Formule E o víkendu zažila opět nečekaná dramata, ale s výsledkem závodu neměli co dočinění jezdci nebo kolize. Důvodem bylo, že byly oba vozy Porsche diskvalifikovány poté, co zástupci týmu nepředali FIA včas informace o zvolených pneumatikách.

Porsche zahájilo odvolání proti diskvalifikaci. Předseda formule E Alejandro Agag se omluvil fanouškům za kontroverzní rozhodnutí. Rozhodnutí společnosti Porsche odvolat se proti diskvalifikaci za administrativní chybu týkající se deklarace jejích závodních pneumatik znamená, že výsledky sobotního závodu zůstávají v zásadě prozatímní. Když byl vyloučen Wehrlein, Audi se přesunulo na první a druhou pozici v čele s Lucasem di Grassim a Reném Rastem.

Wehrlein ovládl závod z pole position a projel cílovou čáru se značnou výhodou před soupeři, ale jeho tým byl informován, že je vyšetřován kvůli tomu, co bylo původně popsáno jako „technický přestupek“. Zpočátku tým nevěděl, na co se zaměřilo vyšetřování, ale během několika vteřin od šachovnicové vlajky oznámili stewardi, že Wehrlein a jeho týmový kolega Andre Lotterer byli diskvalifikováni za to, že nedeklarují, které pneumatiky pro závod používají.

Stáj Porsche se v zásadě dopustila administrativní chyby, když zvolila nesprávnou vstupní funkci v systému deklarace pro jmenování svých pneumatik, které paradoxně při této příležitosti byly přesně stejné jako při kvalifikaci. Je pochopitelné, že Porsche je obzvláště naštvané, že před zahájením závodu neexistovalo varování ani možnost odvolat se na tuto chybu, a také o použití takového přísného trestu. Viceprezident pro motoristický sport Fritz Enzinger prohlásil prostřednictvím twitterového kanálu týmu TAG-Heuer Porsche, že považuje sankci za „spornou“.

Aby toho nebylo málo, tak problémy pro německou automobilku pokračovaly i ve druhém závodě v Pueble.

Wehrlein byl sesazen z pódia z nedělní Puebla E-Prix poté, co byl potrestán za nesprávné použití Fanboostu. Němec dostal dvakrát penalizaci, čímž se propadl ze druhého místa na čtvrté. Jeho pozici obsadil Nyck Cassidy a třetí místo si vzal původně z pole position startující Oliver Rowland. Vítězství vzal tentokrát Mortara, přičemž vítěz prvního závodu di Grassi nedokončil.

Wehrleinův druhý po sobě jdoucí trest v cíli znamená, že z víkendu ztratil 31 bodů. Nebýt toho, tak by Němec vedl celkové pořadí formule E. Aktuálně je místo toho jako dvanáctý, a vedení si uzmul právě Edoardo Mortara.

Výsledky první Puebla E-Prix

Výsledky druhé Puebla E-Prix