Lexus RZ 450e je oficiálně venku

Společnost Lexus před několika měsíci víceméně plně odhalila zcela nový model 2023 RZ 450e a poskytla nám skvělý pohled na první elektrické vozidlo tohoto výrobce postavené na platformě EV na míru. Je mechanicky příbuzný Toyotě bZ4X a Subaru Solterra, ale je výkonnější než kterýkoli z nich, oba mají pouze 215 koní ze svých dvou elektromotorů.

Lexus RZ 450e má výkon kolem 308 koní (téměř o 100 více než modely Toyota a Subaru). Lexus se nezmínil o točivém momentu, ale protože se výkon zvýšil, lze s jistotou předpokládat, že došlo také ke zvýšení krouticího momentu – u bZ4X a Solterra je kombinovaný špičkový točivý moment dimenzován na 336 Nm.

Akumulátor, který napájí RZ 450e, je identický jako u ostatních dvou modelů a má použitelnou kapacitu 71,4 kWh. Lexus očekává, že tento elektromobil bude schopen ujet až 362 km na jedno nabití, což je víceméně stejné jako u zbývajících dvou – Toyota má udávaný dojezd 367 km, zatímco Subaru ujede 357 km.

Jeho exteriér se blíží vzhledu současných modelů Lexus, i když celkový tvar je u všech tří stále dost podobný. U přídě RZ se Lexus rozhodl nedat mu obrovskou falešnou mřížku chladiče a místo toho se rozhodl pouze nalakovat tuto část palubní desky černou barvou a nechat černou zasahovat až na kapotu.

Uvnitř, i když Lexus může vypadat, že je velmi odlišný od Toyoty a Subaru, všechny hlavní body jsou přesně na stejném místě.

Dalšími prvky jedinečnými pro RZ jsou infračervené ohřívače umístěné na úrovni kolen vpředu, stmívatelná panoramatická střecha (kterou můžete během okamžiku zneprůhlednit) a Direct 4, což je inteligentní trakční systém exkluzivně pro model Lexus díky použití proprietárních e-náprav značky pro pohon.

Lexus RZ 450e 2023 se dostane do showroomů ve 4. čtvrtletí roku 2022 a bude pravděpodobně dražší než bZ4X nebo Solterra. Dá se očekávat, že jeho cena začne na 1 500 000 korun.