Lotus představí nástupce legendárního modelu Elise, bude elektrický

Minulý měsíc Lotus zveřejnil první podrobnosti o své nové platformě elektrických sportovních vozů, která bude základem budoucích výkonnostních produktů britské značky s nulovými emisemi. Jeho první aplikace bude v nástupci modelu Elise, který bude údajně debutovat v roce 2026 jako základní vůz značky v elektrické éře.

Interně známý jako typ 135, projekt bude navržen tak, aby byl skutečným produktem Lotusu s dobrým zacházením s ochrannou známkou společnosti a obratností. Pohon však bude plně elektrický, protože Emira je posledním vozem značky se spalovacím motorem.

„Je to naše DNA: dynamika, aerodynamika, odlehčení – to je to, co děláme u všech našich produktů,” řekl generální ředitel Lotusu Matt Windle.

„Stále chceme, aby to byly produkty Lotus. Budou mít jiný pohonný systém, ale tento systém přináší také výhody: okamžitý točivý moment, snazší chlazení a lepší balení, takže první sportovní vůz bude mít také mnoho výhod z hlediska skladování a balení.“

Takzvaná architektura E-Sports bude k dispozici v jednomotorových a dvoumotorových konfiguracích, a to i na těch nejméně výkonných modelech, které budou nabízet výkon přibližně 470 koní (346 kilowattů).

Pokud se pokusíme číst mezi řádky, znamená to, že nástupce Elise bude dvakrát výkonnější ve srovnání s Elise Sport 240 Final Edition, který má z 1,8litrového motoru 240 koní (176 kW). Nová platforma také umožní použití systému pohonu všech kol, i když je nepravděpodobné, že by nástupce Elise dostal konfiguraci AWD.