Lucid představuje kompaktní elektrickou pohonnou jednotku pro závody Formule E

Lucid Motors odhalila novou kompaktní elektrickou pohonnou jednotku, která zahrnuje motor, invertor, diferenciál a převodovku, které budou použity na předních nápravách letošních monopostů Formule E. Jednotka poskytuje regenerační energii při brzdění, funguje jako generátor a doplňuje baterii.

Podle amerického výrobce elektromobilů dosahuje přední pohonná jednotka, která byla navržena a zkonstruována vlastními silami, až 469 koňských sil, má maximální rychlost rotoru 19 500 ot./min. a váží pouhých 32 kilogramů. Elektrická jednotka také těží z patentovaného mikrotryskového chladicího systému společnosti Lucid, stejně jako na firemním silničním Air.

„S neuvěřitelnou hustotou výkonu 14,7 hp/kg a nesmírnou rekuperací energie tato pohonná jednotka znovu promění elektrický motorsport ve stopách naší revoluční baterie v předchozích závodních sezónách,“ řekl Peter Rawlinson, CEO a CTO Lucid Group.

„Pro společnost Lucid je přenos technologií mezi motorsportem a silničními vozy obousměrnou symbiózou. Tato nová pohonná jednotka pro motorsport staví přímo na převratné technologii hnacího ústrojí vyvinuté ve firmě Lucid a osvědčené na silnici v každém Lucid Air. Jsem nadšený z vyhlídky, že některé z představených technických vylepšení se mohou zase dostat do budoucích silničních vozů Lucid.“

Přední pohonné jednotky Formule E jsou vyráběny podle přesných specifikací v ústředí společnosti Lucid v Kalifornii a poté jsou dodávány všem týmům zapojeným do série elektrického motorsportu.

Lucid, který vyrábí sedan Air, byl dříve dodavatelem baterií pro šampionát Formule E 2022. Pro letošní sezónu bylo v zadání pro přední pohonnou jednotku uvedeno, že musí být co nejkompaktnější a nejlehčí, s cílovým maximálním regeneračním výkonem 250 kW.