Mercedes bude příští rok bojovat o titul, je přesvědčený Vandoorne

Mercedes si odbyl svůj debut coby tovární tým i ve formuli E, kde se závod od závodu zlepšovali. Sezonu pak zakončili “sladkou tečkou” v podobě prvního triumfu v šampionátu. Vandoorne je před nadcházející sezonou optimistický. Věří, že se zapojí do boje o titul.

Stáj s trojcípou hvězdou ve znaku v závěrečném závodě v Berlíně získala premiérové vítězství, a to zásluhou Stoffela Vandoorna, pro kterého to rovněž také byl první triumf v šampionátu.Navíc se radovali z double, jelikož druhý mercedes, za jehož volantem seděl Nyck de Vries, eprix dokončil na druhém místě.

“Rozhodně to byla úleva,” řekl Belgičan, jenž naposledy vyhrál v roce 2016 v japonské sérii Super Formula. Následovala neúspěšná dvouletá štace ve formuli 1 s McLarenem, než se upsal HWA (předskokan Mercedesu) ve formuli E. “Po celou sezonu jsme předváděli povzbudivé výkony, ale nikdy jsme nebyli v pozici, abychom z toho vytěžili. Poslední den konečně do sebe všechno zapadlo a dokázali jsme to (vyhrát). Mé poslední vítězství bylo v monopostech v roce 2016, tak jsem měl pocit, že jsem toho hodně promarnil.”

Když získal angažmá ve formuli 1, tak tradiční britská stáj na tom zrovna nebyla příliš dobře co se formy týká. Nehrálo mu do karet ani to, že jeho týmovým kolegou byl velezkušený matador Fernando Alonso.

“Ve formuli 1 jsem neměl příliš úspěšné období, ale jsem stále ten samý závodník. Myslím si, že každý ty okolnosti tak nějak zná. Rozhodně to nebylo ideální, ale už se to nedá změnit. Myslím si, že v Berlíně jsem ukázal, čeho jsem stále schopný,” popisuje Vandoorne v rozhovoru pro portál Motorsport.com.

“Chceme bojovat o titul.”

Přestože Vandoorne uznává, že ztráta na mistrovský DS Techeetah je pořád obrovská, tak věří, že mají šanci na to být aspiranty na titul: “Myslím, že to byl velmi úspěšný první  rok. A laťka bude v příští sezoně ještě vyšší. Chceme se zlepšit. Stále musíme smazat docela velkou mezeru na Techeetach, který letos šampionátu dominoval. Naším cílem je, pokusit se smazat ztrátu a možná s nimi v budoucnosti bojovat o titul.”

Díky vítězství na bývalém letišti Tempelhof se 28letý pilot umístil v konečném hodnocení na druhém místě s mankem 71 bodů na šampiona António-Félixe da Costu.

“Byla to trochu zvláštní sezona, protože jediný, kdo dokázal získávat konzistentně dobré výsledky byl Antonio. Pokud se podíváte na druhé až desáté místo, tak to bylo extrémně těsné. Dokazuje to, jak konkurenceschopný je šampionát. Formát kvalifikace v tom rozhodně hraje roli. Získávat body po celou dobu je velmi důležité. Příští rok to bude výzva.”

Rodák z Kortrijku je přesvědčený, že jej dopředu posunou nejen zkušenosti z letošního ročníku, ale také budou profitovat z příchodu bývalého technického ředitele Renaultu, týmu formule 1, Nicka Chestera.

Hillův závodní inženýr Chester novým technickým ředitelem Mercedesu

“Pár nových lidí se připojilo k našemu týmu. Jedním z nich je Nick Chester. To je pro nás pozitivum. Ve formuli E dělají rozdíly opravdu malé detaily, takže nezapomínejte na to, že to byl první rok, co Mercedes vyrobil tento motor. Takže snad uděláme příští rok malý krok kupředu.

Pro Mercedes je toto rovněž velmi důležitý program. Jsou ambiciozní při snaze vyhrát šampionát, takže do toho dávají spoustu peněz a úsilí. Je to opravdu nepředvídatelné, takže těžko říct, kde přesně budeme. Cílem je konzistentněji bojovat o vítězství. A jestliže to dokážeme, pak je možné všechno. Sand budeme příští rok schopni bojovat o titul,” dodává odhodlaně Vandoorne.