Mercedes vsází na kontinuitu: Vandoorne a de Vries zůstávají

V minulé sezoně Mercedes debutoval coby tovární tým a okamžitě dokázal být konkurenceschopný. Duo Vandoorne / De Vries bylo schopno bojovat i o vítězství. Tým byl s jejich výkony natolik spokojen, že s nimi prodloužil.

Německá stáj ve čtvrtek potvrdila, že si Stoffela Vandoorna a Nycka de Vriese i pro nacházející sezonu. Belgický závodník se díky svému prvnímu triumfu ve formuli E v polsedním závodě sezony v Berlíně vyšvihl na druhé místo v Šampionátu jezdců a stal se vice mistrem.

“Byl jsem druhý v Šampionátu jezdců, ale mohlo tam být dalších deset jezdců. Ztráta na první místo byla opravdu velká, proto by měl být naším prvním cílem smazat rozdíl na lídra. Nehledě na to, na jaké pozici sezony ukončíme,” naráží na dominantní formu týmu DS Techeetah a Antonia-Félixe da Costy. “Nejdůležitější je, že si přineseme do nové sezony formu z finále v Berlíně. Druhá a třetí pozice v Šampionátu jezdců, respektive Poháru konstruktérů zvyšují tlak na celý tým, aby tyto výsledky nadále vylepšoval. Náš cíl je zcela jasný, pravidelně bojovat o vítězství. Společně s Nyckem máme velmi silný tým.”

Solidní formu Mercedesu pak stvrdil ve velkém berlínském finále Nyck de Vries druhým místem, což je jeho nejlepší výsledek ve formuli E. Nizozemec si atmosféru v týmu pochvaluje: “Jsem spokojený s tím, jak rychle jsem si sedli – jako tým, ale i osobně. Samozřejmě se musím ještě hodně učit, ale jsme na správné cestě.”

Pětadvacetiletý závodník přesně ví, kde ještě musí zabrat, aby se dotáhl na svého týmového kolegu. “Kvalifikace je velmi důležitá, a rád bych postupoval do Super Pole. Když potom budeme startovat víc vpředu, budeme mít dobré šance a silný balík, zajet dobrý výsledek.”

Na novou sezonu se nesmírně těší, a to především na tratě, které jsou pro formuli E typické a doufá, že bude zase “normální”, nikoliv jako konec šestého ročníku. “Ve skutečnosti jsem závodil jenom na třetině okruhů, které běžně v kalendáři jsou. Těším se na to, až poznám jiné tratě a místa konání, které formule E nabízí.”

James: “Kontinuita je klíčem k úspěchu.”

Ian James je přesvědčený, že klíčovou roli v kontinuitě hraje právě ověrený line up: “S našimi jezdci jsem velmi spokojen. Nyck a Stoffel ukázali, že mají správné dovenosti pro formuli E. Nejsou jen neuvěřitelně rychlí, nýbrž také mají potřebnou inteligenci na zacházení s managementem energie a mentálně zvládat jedinečné závody ve formuli E. V průběhu šesté sezony se toho oba jezdci spoustu naučili. Tyto zkušenosti si nyní mohou vzít do nacházející sezony.”

Zatímco v kokpitech vše zůstává při starém, tak v oblasti vývoje jim přišla důležitá posila, jímž je Nick Chester. “Po první sezoně jsme se zabývali tím, jak se jako tým budeme dále vyvíjet a jak si budeme dělit úkoly. Takhle jsme například posílili Nickem Chestererm jako technickým ředitelem,” připomíná James, jehož slova cituje portál e-formel.de.

Hillův závodní inženýr Chester novým technickým ředitelem Mercedesu

Pro sedmou sezonu mají cíle vysoké, a sice míří za bojem o titul poté, co skončili na celkovém třetím místě v Poháru konstruktérů. “S výsledky v šesté sezoně jsme zvedli laťku. Nyní je pro nás důležité, nejen udržet tuto úroveň, nýbrž se posouvat správným směrem. Počkejme, co si pro nás sedmá sezona připraví.”

Silver Arrow 02 se vrací k tradiční stříbrné

V rámci prezentace jezdeckého složení byl odhalen i nový monopost, jenž nese název Silver Arrow 02. Na konci uplynulého ročníku závodil tým v černém zbarvení, čímž podporoval hnutí Black Lives Matter.

Nicméně jednalo se o dočasný design, jelikož v sezoně 2020/21 budou opět startovat s tradičními stříbrnými formulemi, avšak s novými sponzory Modis a DJI a novým tyrkysovým pruhem, který se táhne po stranách monopostu.

Na přelomu listopadu a prosince se budou ve Valencii konat kolektivní předsezonní testy, avšak už teď James zdůrazňuje, že výsledky nebudou mít vypovídající hodnotu: “Na začátku sezony nikdo přesně neví, jaké bude rozložení sil mezi týmy. Ale to je velmi zábavné. Je to výzva, které se rádi postavíme. Z tohoto důvodu jsme v tomto sportu.”