Montréal nepřežil nátlak starostky, formule E se zde znovu nepředstaví

Nedávno zvolená starostka Montréalu uspěla v boji proti formuli E v centru města a dvojitá ePrix se zde v letošní sezoně neuskuteční. V krátké době se tak jedná o druhou změnu v kalendáři.


Již dříve jsme prostřednictvím našeho instagramového účtu informovali o tom, že nové vedení Montréalu nesouhlasí s pořádáním závodů elektrických formulí v centru města. Na mapě destinací, kam formule E měla pravidelně putovat každý rok, je přitom toto kanadské město možné registrovat teprve od minulé sezony, kdy se zde uskutečnilo velké finále. Nikdo tehdy netušil, že doslova.

To bylo v plánu i na konci července 2018, nicméně se zvolením nové starostky Valerie Planteové se tyto plány bortí. Ta již dříve naznačovala možný přesun závod z centra na uzavřený okruh namísto úplného zrušení akce. Zároveň se očekávalo, že alternativní řešení město najde do začátku nadcházejícího roku. Na pondělní tiskové konferenci však starostka vyslovila přání celou ePrix zrušit.

Čtěte dále: SOUPISKA NOVÁČKOVSKÝCH TESTŮ V MARRÁKEŠI

„Jsme velmi překvapeni a zklamáni jednostranným rozhodnutím a oznámením starostky města Montréal. Jde o jasný případ práce nové starostky, která zahubila to, co předešlý starosta začal. Zatímco máme podepsané smlouvy, nebudeme situaci v tomto momentě dále komentovat, neboť záležitost je právě v rukou našeho kanadského právního zástupce,“ sdělil tiskový mluvčí šampionátu magazínu Autosport.

Důvodem odřeknutí závodu jsou prý i doposud nezaplacené účty za loňské ePrix, přičemž pořadatelem byla nezisková organizace Montreal, c’est electrique’ jejíž dluh se vyšplhal na 6,2 miliónů kanadských dolarů. Akci rovněž dotovala státem vlastněná společnost a nepodařilo se sehnat ani žádného privátního sponzora, což Planteová vidí jako problém.

Zda se podaří najít náhradu momentálně nikdo netuší. I na toto řešení nicméně zbývá málo času, a tak je pravděpodobnější, že se šampionát uskuteční pouze s deseti závody. Nedávno přitom z kalendáře vypadl premiérový závod v Sao Paulo, který se podařilo nahradit uruguayským pobřežním letoviskem Punta del Este.