Musk čelí obvinění z podvodu s cennými papíry. Blíží se bankrot automobilky Tesla?

Problém za problémem se valí na automobilku Tesla. Podle investičních manažerů jí hrozí bankrot, když se meziroční ztráty se ztrojnásobily a výrobu klíčového Modelu 3 provázejí sáhodlouhé nesnáze. Navíc kvůli manipulaci na trhu s akciemi byl ve čtvrtek večer obviněn její generální ředitel Elon Musk. Regulátoři požadují jeho odstoupení z vedení firmy.


Elon Musk, zakladatel a generální ředitel společnosti Tesla, se minulý měsíc dopustil zásadní chyby. Na svém twitterovém účtu tehdy překvapil zprávou o možném převzetí firmy do soukromých rukou, a tedy jejím stažením z veřejného obchodování. Za akcii nabízel 420 dolarů, výrazně více než činila její reálná hodnota na burze.

Jenomže jak se později ukázalo, jednalo se o nepravdivou informaci. Musk pro uskutečnění tohoto plánu neměl zajištěné financování, a navíc jednání s investory nebyla úspěšná a k žádným dohodám o odkupu akcií nedošlo.

Musk tedy zprávou na sociální síti ovlivnil dění na burze, čímž poškodil investory. Ve čtvrtek večer proto Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států podnět k žalobě uznala za věcný a zahájila proti Muskovi řádné vyšetřování. Regulátoři přitom budou požadovat pokutování Muska a zároveň jeho odstoupení z čela společnosti Tesla.

Nepřehlédněte: PRVNÍ VÁŽNÁ NEHODA VOZU TESLA MODEL 3 UKÁZALA NA NEDOSTATKY V BEZPEČNOSTI

VIDEO: Tesla Semi na záběrech z vývoje