Naftovým autům se v Česku nedaří, jejich nabídka na trhu klesla o 39 procent

V září vešla v platnost nová emisní norma WLTP. Právě normy omezující množství vypouštěných skleníkových plynů prodražují vývoj motorů, čímž stoupá i cena automobilu. Za úpadkem naftových vozů stojí i klesající poptávka. Tyto aspekty snížily nabídku na českém trhu o 39 procent. U benzinových vozů jde o propad o 33 procent.

Poptávka po automobilech se vznětovými motory v poslední době neustále padá. Podle průzkumu poradenské firmy EY je to zejména z důvodu neustále se zpřísňujících se emisních norem. Ty prodražují vývoj a výrobu, a tím zároveň zvedají nároky na peněženku zákazníka. V neposlední řadě je za úpadkem obliby i všeobecné brojení proti dieselovým agregátům. Zdaleka se však nedaří ani benzinovým automobilům. I zde EY hlásí úpadek o 33 procent.

„U naftových motorů se jedná především o kategorii malých vozidel,“ uvedl partner EY Petr Knap. „Je to dáno nárůstem nákladů na vývoj a výrobu vznětových agregátů, zejména v návaznosti na nové emisní normy.

Dále ne zcela přesvědčivými prodejními výsledky dieselů pod kapotou malých vozidel, všeobecným brojením proti vozům spalující toto palivo a v neposlední řadě i renesancí zážehových agregátů,“ dodal.

Čtěte také: ŘEŠENÍ PLASTOVÉ KRIZE? V NIZOZEMÍ STAVÍ TOVÁRNY, KDE PŘEMĚNÍ PLASTY NA NAFTU

V České republice za třetí kvartál tohoto roku spadla poptávka po dieselech o 39 procent. Mezi březnem a červencem se přitom tento pokles pohyboval okolo 10 procent. Za více než trojnásobným navýšením lze hledat zejména novou emisní normu WLTP, která vstoupila v platnost v září.

Od začátku roku se v ČR prodalo celkem 207 784 nových osobních vozů, což je o 1,1 procenta meziročně více. Registrace po zavedení nové emisní normy se ale výrazně snížily, a to až o 28,1 procenta ve srovnání s loňským zářím.

Nová metodika měření emisí a spotřeby automobilů WLTP (Worldwide Harmonized Light Duty Vehicles Test Procedure) se týká všech nově registrovaných vozidel od 1. září 2018. Nové vozy musí emise i spotřebu splňovat nejen v laboratorních podmínkách, ale i důkladněji v běžném provozu.

Dánská vláda chce zavést úplný zákaz prodeje aut se spalovacími motory

Zdroj: ČTK

Napsat komentář