5 nejzajímavějších věcí, které v roce 2018 vyšly z 3D tiskárny

Dům z 3D tisku
Od mostu třeba až po dům. I letos se 3D tisk těšil velké oblibě mezi konstruktéry a tohle jsou ty nejpozoruhodnější výsledky roku 2018.

Ačkoli prvotní boom 3D tisku z předchozích let mírně ochladl, stále jde o zajímavou alternativu dlouho zažitých konvencí ať už jde o výrobu čehokoli. Na jedné straně výrobní společnosti láká vidina nižších nákladů nebo redukce hmotnosti, na té druhé jde architektonický aspekt věci, neboť i 3D tisk dokáže vyrobit umělecký skvost.

OCELOVÝ MOST

Jde o projekt, který od první skici až po montáž zabral 4 roky. Uveden do provozu bude teprve v příštím roce v Amsterdamu. Most měří 12 metrů a původně měl být zhotoven přímo na místě, tedy nad vodou. Logistické a environmentální zájmy ale nakonec převážily. Namísto toho se o montáž postaraly svářecí roboti v nedaleké dílně firmy MX3D.

3D tisk
Ocelový most, který bude zkrášlovat Amsterdam | Zdroj: MX3D
RODINNÝ DŮM

Na svědomí jej má americký startup Icon, který se v březnu vsadil o to, že dokáže postavit rodinný dům o ploše 60 m2 do 24 hodin. Podařilo se. Dům stojí v Austinu v Texasu a firma již spřádá další plány. V říjnu totiž získala na svůj další rozvoj 9 miliónů dolarů. A dá se předpokládat, že zákazníků bude mít dost, neboť náklady na dům dosáhly pouhé 4 tisíce dolarů.

MILIONTÁ KOMPONENTA BMW

Zatímco kupříkladu ve stavebnictví 3D tisk zatím hledá své opodstatnění, v automobilovém průmyslu jeho grál objevili už dávno. Takové BMW jej využívá běžně pro výrobu komponentů do produkčních verzí automobilů od roku 2010. Letos již vytisklo milióntý kus – přesněji šlo o vodící lištu okna vozu BMW i8 Roadster. Zároveň šlo o rekordní rok v osmileté historii tisku, automobilka zhotovila 200 tisíc komponentů.

3D tisk
Milióntý kus vyrobený 3D tiskem se nachází ve dveřích BMW i8 Roadster | Zdroj: BMW
REFABRIKÁTOR NASA – 3D TISK A RECYKLACE

V listopadu bylo na Mezinárodní vesmírnou stanici dopraveno zařízení, které je v podstatě 3D tiskárna a recyklátor v jednom – takzvaný refabrikátor. Jde o přístroj schopný přeměnit odpadní plasty na velice kvalitní strunu s níž pak dokáže pracovat 3D tiskárna. Jedná se o převratnou technologii, neboť pokud se prokáže spolehlivost stroje, odpadla by nutnost tahat do vesmíru velkou spoustu materiálu k výrobě či opravám. Projekt zastřešuje NASA.

3D tisk
Způsobí nový refabrikátor vesmírnou revoluci? | Zdroj: NASA
PŘEDMĚTY, KTERÉ SE DOKÁŽÍ HLÍDAT

Tým vědců z University of Washington přišel s průlomovou technologií. Pomocí 3D tisku vědci sestrojili předměty jako jsou krabičky na léky nebo protézy, které dokáží odesílat informace o tom, jakým způsobem jsou používány – bez baterií. Jak? Ve vytištěných předmětech jsou umístěny antény, které se aktivují pohybem. Třeba otevřením víčka krabičky léků. Změny v přenášení signálů vytvářejí určitý vzorec, z něhož následně lze vyčíst informace o pohybu a další.

3D tisk
Věci, které dokáží monitorovat svůj pohyb bez baterií. | Zdroj: University of Washington