Německo chce být světovou jedničkou ve využívání vodíkové technologie

Německá energetika hledá náhradu za jádro a uhlí, kterých se chce postupně vzdát kvůli ekologii a bezpečnosti. Důležitým zdrojem budoucí čisté energetiky země by měl být vodík. Německo chce do roku 2022 odstavit jaderné elektrárny a do roku 2038 i ty uhelné. Energie z obnovitelných zdrojů – slunce a větru –, ale k pokrytí potřeb Německa zdaleka nestačí. Je proto potřeba najít jiný zdroj.

“Vodík je nyní jedním z nejžhavějších témat transformace energetiky země,“ uvedla Inga Poschová, šéfka německého plynárenského sdružení FNB Gas. „Zájem soukromého sektoru je obrovský. Němci se dosud příliš soustředili na elektrifikaci ekonomiky, doháníme určité zpoždění,“ dodala.

Vodíkové technologie zkoumají velké německé firmy jako Siemens, EON nebo RWE. Siemens otevřel novou laboratoř na východě země. Kancléřka Angela Merkelová to kvitovala jako příležitost pro inovace a zaměstnanost v oblastech dříve závislých na těžbě hnědého uhlí.

V Německu už jezdí první vlak poháněný vodíkem na světě a v červenci ministr hospodářství Peter Altmaier prohlásil, že Německo se chce stát na poli vodíku „světovou jedničkou“. Má co dohánět především vůči Japonsku, kde jezdí nejen auta na vodíkový pohon, ale už se tam prodávají i vodíkové moduly pro výrobu elektřiny v domácnostech.