Německo vyrábí rekordní množství zelené energie, nemůže ji ale dodat do sítě

V sousedním Německu letos vyrobí až 200 TWh elektřiny z obnovitelných zdrojů. To je více něž trojnásobek roční spotřeby Česka. Jenomže zároveň s tím je tu závažný problém. Přenosová síť nemá dostatečnou kapacitu, a tak jsou elektrárny mnohdy mimo provoz. Ztráty stoupají do řádů miliard korun.

Snižování emisí skleníkových plynů a zbavení se závislosti na fosilních palivech. To jsou největší témata pojící se s fenoménem doby – globálním změnou klimatu. Alternativní zdroje energie jsou jediným možným řešením.

Ačkoli jde Německo vstříc tomuto cíli, nic není na první pohled růžové, jak se zdá. Odhalil to poslední případ, na který poukázal deník Augsburger Allgemeine. Přestože Německo podle odhadů letos vyrobí rekordní množství elektřiny (až 200 TWh) z obnovitelných zdrojů, nízká kapacita přenosové sítě ji neumožní využít.


UDĚLEJTE SVÝM BLÍZKÝM O VÁNOCÍCH RADOST A NADĚLTE JIM ZÁŽITEK

Poukaz na Simulátor F1 pro dva


Nejvíce postiženou oblastí výroby jsou větrné parky, na které padne až 95 procent z celkové částky 15,8 miliard korun vyhrazené na kompenzace provozovatelům. Problém je o to větší, že meziročně suma vzrostla o více než 6 miliard a výstavba nové kapacitní přenosové sítě vázne.

Spalování uhlí je v Německu stále největším zdrojem energie a podle tamní Strany zelených ucpává síť. Ta zároveň požaduje, aby země přestala využívat uhlí a naopak dala přednost obnovitelným zdrojům.

Předsedkyně strany dále kritizuje laxní přístup spolkové vlády Angely Merkelové. Poukazuje přitom na fakt, že by se přebytečná energie dala využít i jiným způsobem. Například na výrobu vodíku jako paliva v dopravě či vytápění.

Podobné téma

Napsat komentář