Nevada dovolila testovat autonomní vozy úrovně 4 bez řidiče

Motional, který je provozovatelem autonomních vozů podporovaný společnostmi Hyundai a Aptiv, dostal zelenou, aby mohl v Las Vegas uvést na trh testovací flotilu automobilů bez řidiče. Stát Nevada udělil společnosti povolení k provozu svých autonomních vozidel bez řidiče, jenž by vozy hlídal.

V současné době pouze malá hrstka provozovatelů autonomních vozidel skutečně nasadila na veřejné silnice vozidla bez řidiče, známá také jako autonomní vozidla úrovně 4.

Waymo, samostatná jednotka společnosti Alphabet, již několik let provozuje svá vozidla úrovně 4 na předměstí mimo Phoenix a nedávno začala nabízet jízdy platícím zákazníkům. Yandex, ruský technologický gigant, otestoval svá vozidla úrovně 4 v Las Vegas během veletrhu spotřební elektroniky začátkem tohoto roku. Motional říká, že se připravuje na uvedení vlastních vozidel v nadcházejících měsících.

Několik společností obdrželo povolení k rozmístění vozidel úrovně 4 v Kalifornii – včetně Waymo, Nuro, Zoox, Cruise a AutoX, přestože testování zahájilo pouze Nuro. Všechno ale má svůj čas a výrobci se i nadále chystají k testovacímu provozu.

Nasazení vozidel bez řidičů na veřejných komunikacích je obrovským rizikem, k němuž se většina provozovatelů audiovizuálních systémů chovala mimořádně opatrně. Stát Nevada vydává povolení společnostem, které chtějí testovat autonomní vozidla, ale obecně má méně přísná pravidla pro veřejný provoz než Kalifornie.